По лично разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров днес Окръжна прокуратура – Добрич започва спешна проверка по реда на надзора за законност в мината за добив на обогатена манганова руда в „Оброчище“., съобщава се на сайта на държавното обвинение.
Мината е отдадена на концесия и се стопанисва от „Евроманган“ АД, със седалище с. Църква, община Балчик, област Добрич.
Под ръководството на окръжния прокурор на Окръжна прокуратура – Добрич, служители на МВР, ДАНС, Инспекцията по труда и НАП се проверява дейността на концесионера „Евроманган“ АД, като се изискват всички документи по изпълнение на концесионния договор. Установява се чрез проверка на място съответствието на посочените в докладите на концесионера до Министерство на икономиката и енергетика инвестиции и действително направените такива. Проверява се наличието на съответствие между обявената за добита обогатена манганова руда и продадената такава от дружеството концесионер, с оглед данни за извършено данъчно престъпление.
Проверява се спазването на трудовото законодателство и изпълнението на ангажиментите на концесионера по опазването на околната среда и водите. До този момент е установено, че промишлените отпадъчни води от мината се изливат в река Батовска, без никакво пречистване, което е било задължение на „Евроманган“ АД по силата на договора за концесия.
Днес от Министерството на енергетиката обявиха, че концесията на мина „Оброчище“ ще бъде спряна за две седмици.
„Държавата чрез нейните институции най-накрая се намеси в казуса „Оброчище“, коментира омбудсманът Мая Манолова, която днес за трети пореден път отпътува за мината, сезирана от работниците, че техните трудови възнаграждения и ваучери отново не се изплащат, допълват от пресофиса на обществения защитник.
Концесионерът се проверява от всички институции – Министерството на енергетиката, Окръжната прокуратура – Добрич, полицията, инспекцията по труда, НАП, за да се проследи дали не са укривани данъци и коректно ли е отчитан добивът от мината.
Манолова посочи, че е крайно време депутатите да се заемат с обсъждането на законодателните предложения, които вече са внесени в Народното събрание срещу некоректни работодатели.
Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков увери миньорите, че работата по укрепване на галериите ще продължи, така че мината да не изпада в нефункционалност.
Омбудсманът апелира институциите да започнат задълбочена проверка, за да се проследи дали съществува риск за околната среда, тъй като отпадните промишлени води от мангановата мина се изливат директно в р. Батовска, а оттам в морето край курорта Албена.


Почина легендарният моден дизайнер Валентино
Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Виц на деня - 20 януари
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Филтър за кафе в жабката решава основен проблем
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Избраха българския проект за Венецианското биенале
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“
Руски удари по Киев с дронове и ракети, части от града са без ток и вода
Отново мразовит ден, обявен е жълт код за студ в Северна България