Европейската комисия (ЕК) и правителството се разминаха в прогнозите си за икономическия растеж през следващата година. Управляващите заложиха в проектозакона за бюджета 1,8% ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2014 г., докато Брюксел излезе днес с малко по-песимистична прогноза – 1,5%.
За тази година Еврокомисията също дава по-ниска прогноза за растежа – 0,5%, докато финансовият министър коментира наскоро, че очаква той да достигне 0,6-0,8%.
Еврокомисията очаква икономиката ни да се разшири с 1,8% през 2015 г.
Що се отнася до инфлацията, европейските власти прогнозират, че тя ще се забави до 0,5% през тази година и ще нарасне до съответно 1,4% и 2,1% през 2014 и 2015 г. Безработицата същевременно се очаква да нарасне до 12,9% през тази година, през следващата година да намалее слабо до 12,4%, а през 2015 г. - да падне до малко под 12%.
ЕК прогнозира още, че бюджетният дефицит през тази година ще бъде 2% и ще остане стабилен догодина, а през 2015 г. ще се свие до 1,8%. Същевременно публичният дълг ще продължи да расте – за тази година се очаква да се повиши до 19,4% от БВП, догодина да достигне 22,6%, а през 2015 г. - 24,1%.
За настоящата година се очаква да има излишък от 0,3% по текущата сметка, през 2014 г. тя да бъде балансирана, а през 2015 г. да отчете дефицит от 0,6% от БВП.
От Еврокомисията подчертават, че през първото полугодие икономическият растеж е останал слаб, а основен двигател е бил износът, както и публичните разходи, докато потреблението на домакинствата е продължило да се свива. Очаква се обаче през следващите тримесечия да се засили и вътрешното потребление.
ЕК прогнозира, че на фона на икономическото възстановяване на Европейския съюз (ЕС) може да се очаква ускоряване и на българската икономика. С възстановяването на икономическата активност се очаква и засилване на частните инвестиции.
Според Европейската комисия най-съществен риск за макроикономическата прогноза идва от потреблението на домакинствата, което може и да е по-слабо, тъй като потребителското доверие у нас остава на ниски равнища.
Същевременно ЕК отчита, че се виждат първите знаци за стабилизиране на пазара на труда, включително и на заетостта.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Храненето, което помага да отслабнете здравословно
По-голям от "Арли Бърк" : Северна Корея обявява програма за 10 000-тонни разрушители
9 комплимента, които манипулаторите използват
ГЕРБ с позиция за оръжията за Украйна и мястото на министъра