Ирландия трябва да се придържа към ангажимента си да осъществи икономии за още 2 млрд. евро в следващия бюджет, за да си възвърне доверието и да продължи с възстановяването от тежката финансова криза. Това препоръчва финансовият регулатор на страната, цитиран от FT.
В препоръката се посочва, че новите икономии ще намалят рисковете, свързани с устойчивостта на държавния дълг на страната, ще гарантират спада на разходите по заемите и ще й позволят да излезе от списъка със страните с прекомерен дефицит.
Правителството заявява, че ще постигне целта за бюджетен дефицит от 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) до 2015 г. В момента дефицитът на Ирландия е около 5 на сто.
Дъблин обаче е поставен под силен натиск да облекчи малко строгите ограничения пред разходите.
От финансовия регулатор в Ирландия подчертават, че са наясно с този натиск, но “че няма време за губене за привеждането на дефицита под 3% от БВП”. В доклада се посочва още, че органът е наясно и с политическите трудности след шест години на строги икономии и увеличение на данъците.
Кризата в Ирландия допринесе за скок на дълга на страната с 4 млрд. евро, което наложи спасяването на страната с международен заем. През 2013 г. дългът на Ирландия достигна 124% от БВП и се очаква да се понижи до 107% към 2018 г., като се запази сегашният курс на фискалната политика.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак