Европейската централна банка не трябва да увеличава предоставянето на ликвидност за гръцките банки, ако затъналата в дългове страна не постигне споразумение с международните си кредитори. Това заяви членът на Изпълнителния съвет (ИС) на институцията Йенс Вайдман, който изпълнява и длъжността гуверньор на Германската централна банка (Бундесбанк), предава WBP Online.
В сряда ЕЦБ реши да запази размера на спешната си ликвидна помощ (ELA) за гръцките банки на ниво от 89 млрд. евро, посочи източник от институцията.
В понеделник вечерта банката повиши изискванията за обезпечението, което гръцките кредитори трябва да предоставят, за да получат ликвидността, в опит да се окаже натиск върху правителството в Атина да постигне сделка с кредиторите.
В изказване по време на конференция на Бундесбанк Вайдман каза: "Приветствам факта, че допълнителните изходящи потоци на депозитите са блокирани от капиталовия контрол. ELA вече не се използва за финансиране на изтичането на капитали. Това със сигурност представлява стъпка напред и измества отговорността, където трябва да бъде – към правителствата и парламентите".
"Евросистемата не трябва да увеличи предоставянето на ликвидност, а контролът върху капитала трябва да остане в сила до наличието на подходящ (спасителен – бел. ред.) пакет, който да бъде договорен от всички страни и платежоспособността и на гръцкото правителство, и на гръцката банкова система да е гарантирана", заяви Вайдман.
"Съмненията по отношение на платежоспособността на гръцките банки са легитимни и нарастват с всеки ден", заяви още Вайдман. По думите му отговорността за бъдещото развитие на Гърция и всяко едно решение за финансовите трансфери е у гръцкото правителство, а не в ИС на ЕЦБ.
Правителството в Атина имало правото да решава на собствена отговорност, например да не погасява дълговете или да не събира достатъчно данъчни постъпления. "При всички случаи обаче гръцките власти трябва да поемат и последствията от тези мерки", заяви Вайдман. Той се опасява, че икономиката на Гърция вече е в сериозна опасност.
Гуверньорът на Германската централна банка отбеляза също, че тактиката на гръцкото правителство в преговорите за решаване на дълговия спор със своите международни кредитори е била "ненадеждна".
Всичко по темата за Гърция четете тук


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво


преди 10 години Трябва да остане забраната за теглене кеш за да се научат да плащат данъци защото сенч.икономика е над 50% ,а колкото до капит.контрол като Ирландия 43% данък отговор Сигнализирай за неуместен коментар