В "Газпром" въпросът за транзита на природен газ през Украйна е все по-притеснителен, заяви ръководителят на компанията Алексей Милер пред ТАСС. Според техните данни в газовите хранилища на Украйна има останали 8,97 млрд. куб. метра газ, което е с 15% по-малко от нивата преди година.
Милер цитира оценка на експерти, според която от хранилищата на Украйна могат да бъдат добити още не повече от 1,5 млрд. куб. метра и определи ситуацията като "много сложна".
"Въпросът с надеждността на транзита на руския газ за европейските потребители през Украйна става все по-остър, а до края на отоплителния сезон остават още два месеца", изчисли още ръководителят на газовия гигант.
Междувременно Киев обмисля дали да въведе извънредно положение за енергетиката, но не заради проблеми в газовия сектор, а заради доставките на въглища от Донбас.
Украински паравоенни формирования блокират тези доставки с коментарите, че се опитват да се преборят с контрабандата и покупката на суровини от самообявилите независимост Донецк и Луганск.
По време на заседание в Киев енергийният министър на страната Игор Насалик коментира, че до две седмици Украйна може и да не успее да покрива пиковото потребление на електроенергия. Един от вариантите за преодоляване на кризата е активиране на газови мощности за производство на електроенергия.
На този етап страната не планира внос на електроенергия от Русия, обясни днес той в интервю за украинската ICTV.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Около 30 души бяха убити при две атаки на "Боко Харам" в Нигерия
Ако Никс станат шампиони, Тимъти Шаламе ще предложи брак на Кайли Дженър
Оливия Родриго направи кукленските рокли хит
Звезда на Тунис аут от световното, баща му го наказал