IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Започва ли газова война в Европа?

Успява ли Европа да постигнат целта си – да поддържа всички налични газови пътища и да получава все по-ниски цени, освобождавайки се от влиянието на Русия?

13:30 | 21.03.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Министерски съвет</em></p>

Снимка: Министерски съвет

На северния фланг

Въпреки в южната част на Европа Русия търпи поражение след поражение, „Газпром“ не губи надежда да изнася руски газ в страните от Северозападна Европа, опитвайки се да използва Германия, най-големият ѝ европейски потребител, като троянски кон. Възможно ли е? Вероятно не. Според прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през следващото десетилетие може да стане така, че „Газпром“ да изгуби повече от една трета от обема на износа си през газопроводи за европейските страни. В същото време делът на руската компания в европейския пазар на газ може да бъде намален почти половината. Търсенето на газ в Европейския съюз (ЕС) ще намалее с почти 10 на сто до 442 млрд. куб. м. Като се вземат предвид страните извън ЕС, търсенето ще намалее допълнително с до 607 млрд. куб. м. Търсенето на ЕС от внос на газ по това време ще нарасне до 400 млрд. куб. м, главно поради спада на вътрешното европейско производство. Ако приемем, че износът на руски газ за страните от бившия СССР и останалата част от Европа ще намалее пропорционално, доставките по газопроводите на „Газпром“ за Европа ще възлизат на 110-123 млрд. куб. м годишно. Въз основа на прогнозата на МАЕ, тези стойности ще съответстват на 18,6–20,8% от европейския дял на газовия пазар до 2030 г. За сравнение, „Газпром“ отчете през 2018 г., че е изнесъл 201,8 млрд. куб. м газ в Европа. Понастоящем компанията представлява 36,7 на сто от общия пазар за Европа. Според МАЕ основната причина за спада на вноса на руски газ в Европа ще бъде увеличаването на доставките на LNG. Втечненият газ ще представлява повече от 53% от световния пазар на газ до 2030 г. 

Резултатите от доставките на руски газ за Европа през първия месец на 2020 г. са показателни за тези тенденции. Производството на природен газ на „Газпром“ намалява с 6% през януари до 44,3 млрд. куб. м, спрямо 47,32 млрд. куб. м през януари 2019 г. Но това, което е още по-поразително, е темпът на спад на износа, който се е свил до 13,3 млрд. куб. м, спрямо 17,55 млрд. куб. м през януари 2019 г.).

Разбира се, извинения, включващи топлата зима и излишните запаси от газ в подземните хранилища, могат да се обяснят с това. Въпреки че доставките на LNG от трети доставчици за Европа през януари се увеличиха с около една трета в сравнение с миналата година. Увеличението на доставките през януари спрямо миналата година възлиза на около 3 млрд. куб. м. Освен това не само „Газпром“ има проблеми, но и всички доставчици на газ и в частност Алжир, който регистрира вторите най-лоши показатели след руската компания. Очевидно структурата на доставките продължава да благоприятства дългосрочната промяна към втечнения газ. Това признават и руснаците. Както се казва в статия в „Комерсант“, „… в следващите години ЕС ще нарасне почти двойно броят на терминалите за презареждане с голям капацитет. Ако до септември 2019 г. е имало 28 терминала с капацитет 227 млрд. куб. м газ годишно, през следващите години се планира изграждането на още 22 пункта за получаване на втечнен газ, включително в Албания и Украйна “.

Освен това сегментът на спот доставките нараства със значителни темпове по отношение на дългосрочните договори. Именно точните доставки създават пазарни условия за целия пазар на газ. Въпреки очевидните проблеми на този вид търговия (на първо място, търговията на газова борса се проваля в периоди на пиково потребление), тя позволява на потребителите да диктуват условията на продавачите и за традиционните доставки по газопроводи.

Ако тенденцията на намаляване на дела на доставките на газ по тръбопроводи се запази, още през 2020 г. можем да очакваме намаляване на обема на износа на такъв газ с поне 10-15 на сто. „Газпром“ може да загуби до 20 на сто от износа за миналата година и евентуално дори повече.

Желанието на Русия да накаже Украйна чрез други маршрути за транзит на газ в крайна сметка прилича на жестока шега, направена за сметка на "Газпром". През януари доставките на газ на руският енергиен гигант за Европа през Украйна (възлизащи на 2,55 млрд. куб. м) намаляха с две трети в сравнение с януари миналата година, докато таксите за транзитни услуги бяха платени за 5,52 млрд. куб. м газ.

Предполага се, че Полша може да нанесе още един удар на „Газпром“. На 18 май тази година договорът за транзит през Полша по газопровода Ямал-Европа ще приключи. „Газпром“ обаче все още не е изразил желание да обсъжда ново споразумение с полската страна. Това означава, че 32-33 млрд. куб. м газ ще трябва да бъдат доставени по друг маршрут. Капацитетът на „Северен поток 2“ няма да е достатъчен за гарантиране на доставките на износ за Западна Европа и тъй като само Украйна и Турция ще останат основните страни за транзит, за Полша ще бъде важно да координира действията си с Киев.

България, Полша, Турция и Украйна намаляват вноса на руски газ. Колкото и представителите на „Газпром“ да говорят за ползите и ниските разходи, това решение е политическо. Тези страни смятат, че рисковете от отношенията с Русия са значително по-високи от икономическите ползи. Кремъл, използвайки въглеводородите като инструмент за терор и изнудване, неизбежно получи силен отпор от онези, които се опитва да манипулира. Вече съществуват оценки, според които през 2020 г. „Газпром“ може да намали износа си с една трета - от 200 млрд. куб. м  за миналата година до 130-140 млрд. куб. м.

Газовата война за Европа току-що започна. Но европейците, въпреки липсата на координирана общоевропейска газова политика, успяха да постигнат основната си цел. Те поддържат всички съществуващи пътища за доставка на газ, включително транзита през Украйна и вероятно ще получат нови такива. Резервите за капацитет позволяват на страните от ЕС да насищат пазара си с газ, като същевременно постепенно намаляват цените. Изглежда че европейците ще решат последния проблем с цените. Очаква се диверсификацията на доставките на газ в Европа да доведе до разбирането, че цените на газа ще се формират единствено въз основа на икономически фактори. Това ще лиши Русия от възможността да използва цените на газа като инструмент за натиск.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 10
markov
преди 4 години
Толкова много Ще, Ще, Ще .....евтин газ от много места ЩЕ тече към ЕС като манна небесна....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
ivan4o555
преди 4 години
От толкова много добри новини от днес, може главата да те заболи!Но за "някои" тези новини са сериозна тревога и голямо притеснение за хляба, който ще стане много "клисав" за тях или ще минат на сериозна диета.Призовавам да започне голямата истерия относно руският газ и защитниците Му!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още