IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руската икономика е ранена

Защитните сили на Русия са по-слаби, отколкото на пръв поглед, пише в анализ The Economist

14:58 | 25.11.14 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Снимка: Ройтерс

Оформила се е дълга опашка от затруднени руски компании. Непогасяваните дългове се увеличаваха дори преди повишаването на основната лихва до 9,5%, за да бъде защитена рублата. Същевременно руските банки зависят от централната банка за замяна на депозитите, които разбираемо клиентите превеждат в долари.

Пряко или непряко много от тези сметки ще трябва да бъдат плащани от Кремъл и по тази причина резервите му са от изключително значение. Те се изпаряват: намалели са със 100 млрд. долара през последната година след неуспешните опити да бъде защитена рублата. А счетоводството изглежда доста съмнително. От общо обявените 370 млрд. долара резерви над 170 млрд. долара са в двата фонда за благосъстояние на страната.

Някои от активите не са напълно надеждни, включително различните дялове на руски държавни банки и дългови книжа на Украйна, които стремително се обезценяват заради агресията на Путин. Един от фондовете е предназначен за изплащане на пенсии. В действителност руското правителство има вероятно 270 млрд. долара в брой, които са достъпни и могат да бъдат използвани без да се налагат орязвания на средства другаде, но сумата е по-малка от външните задължения на страната, които трябва да  бъдат погасени през идните две години.

Всичко това вещае проблеми за Русия, а хищническата външна политика на Путин би могла да ускори нещата. Той е човек, който нападна други страни и излъга за това. По-дълбоко навлизане в Украйна би накарало западните страни да наложат по-строги  санкции. Някои от тези санкции, като например да се забрани на руските банки да ползват международната платежна система SWIFT, могат да парализира руската търговия. Частична забрана за износ на петрол би съборила икономиката, както стана с Иран.

С колкото повече проблеми се сблъсква Путин, толкова по-вероятно е той да разиграе националистическата карта, а това означава повече нахлувания на чужда територия и съответно още повече санкции.

От Русия до Рио без много любов

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Дори в такъв случай обаче последиците от тези събития могат бързо да се разпространят в чужбина както в страни, които зависят от търговията с Русия (износът за Русия възлиза на цели 5% от БВП вбалтийските страни и Беларус), така и чрез финансова верижна реакция. На риск са изложени банки в Австрия и Швеция.

И ако компаниите в една зле управлявана икономика, зависеща от суровините, престанат да покриват дълговете си, то инвеститорите ще започнат да се безпокоят и за други страни като Бразилия например.

Ако руската икономика се окаже на ръба на пропастта, на Запад ще започнат призиви за смекчаване на санкциите. Путин  отбеляза, че 300 000 работни места на германци зависят от  търговията с Русия. Ангела Меркел обаче остана непреклонна.

В крайна сметка Путин трябва да научи, че всяко действие има последици. Ако нахлуеш в някоя страна, световната общност ще се изправи срещу теб. Същото се отнася и за икономиката. Ако Путин бе посветил повече време на укрепване на руската икономика,  отколкото на обогатяването на приятелите си, сега нямаше да бъде в толкова уязвимо положение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

42
rate up comment 5 rate down comment 6
юрист
преди 9 години
Значи признавате, че сте учил планова икономика:) Е- това е добро начало. За да се направи пълно, точно и ясно изследване дали "...това което изпитваме сега в ЕС.."е планова икономика, би следвало да сте наясно с юридическите основи на ес- ДЕС, ДФЕС и Лисабонският договор. Изпитвам големи съмнения, че можете да си съставите пълната парадигма, ако не сте учили " Право на ес", освен планова икономика...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 8 rate down comment 4
deant
преди 9 години
Икономикса и аз съм го учил. А ти ако беше учил планова икономика (или поне се беше интересувал малко) щеше да видиш, че това което изпитваме сега в ЕС е точно такова. *** нищо, ти все пак си наблегнал на правото, в което надявам се си по-добър отколкото в "икономикса".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 4 rate down comment 5
абитуриент
преди 9 години
ГАРАНЦИЯ.......!!!!!????.....много ми е ЗАБАВНО В ТОЯ ФОРУМ.....а има един ЮНАК дето чака на 500$ жълто .......????!!!!!..... са ше го питам на 30-ти след референдума кога ше стане цената........ДА НЕ СЕ МИНА не за ДРУГО.......ПОЗДРАВИ.......!!!!!....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 8 rate down comment 5
юрист
преди 9 години
Извинявай , но все още не си освободен от ролята на забавляващо ме същество:) Не съм възпитаник на УНСС, но с удоволствие отбелязвам, че никога не съм завършвал и АОНСУ и че съм учил икономикс, а не планова икономика/ политикономия- за разлика от теб:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 6 rate down comment 4
юрист
преди 9 години
След това ще е добре да направиш систематичен анализ на украинските конституционни норми чл.2 във връзка с чл.73 и чл. 134 от Конституцията на Украйна http://kodeksy.com.ua/ka/konstitutsiya_ukrainy.htmза сега това ти стига- а все още не сме стигнали до решенията на КСУ/ Конституционният съд на Украйна/:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
Абе погледни кви бастуни има, къде виреят такива екземпляри? Да не са пуснали в Курило или 4ти километър интернет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 3 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
не съм се разпенил единствено мога да ти дам да ми напрайш една про боно тръба, тва мога да ти дам и почеши коня за гривата и свободно за тая вечер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 7 rate down comment 5
юрист
преди 9 години
Хайде сега- като всеки обикновен юрист, да ми направите систематичен анализ на всички тези правни норми от този източник на международно право:)http://***.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/intlaw_principles.shtmlКОГАТО и АКО видя дори и зачатък на юридически мислене от Вас, тогава с удоволствие ще Ви отговоря про боно на ВСИЧКИ Ваши юридически въпроси - имаме ли сделка? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 7
юрист
преди 9 години
Мдааа- виждам, че нещо се разпени и още малко- и ще ми дадеш про боно правна консултация :D Не те задължавам да приемаш мнението ми, но е изключително забавно как пълен лаик в областта на международното право се опитва да спори с юрист :) Не само, че не ти се обяснявам- аз ти се надсмивам - когато лаик като теб премине една тънка червена линия между знанието и незнанието, то логичната и нормална реакция е просто....присмех:) Благодаря за представлението, г-н шуте:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 8
абитуриент
преди 9 години
АДМИРАЦИИ......!!!!!!......+++++++++++........!!!!!!!!!!..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още