IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руската икономика е ранена

Защитните сили на Русия са по-слаби, отколкото на пръв поглед, пише в анализ The Economist

14:58 | 25.11.14 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Снимка: Ройтерс

Оформила се е дълга опашка от затруднени руски компании. Непогасяваните дългове се увеличаваха дори преди повишаването на основната лихва до 9,5%, за да бъде защитена рублата. Същевременно руските банки зависят от централната банка за замяна на депозитите, които разбираемо клиентите превеждат в долари.

Пряко или непряко много от тези сметки ще трябва да бъдат плащани от Кремъл и по тази причина резервите му са от изключително значение. Те се изпаряват: намалели са със 100 млрд. долара през последната година след неуспешните опити да бъде защитена рублата. А счетоводството изглежда доста съмнително. От общо обявените 370 млрд. долара резерви над 170 млрд. долара са в двата фонда за благосъстояние на страната.

Някои от активите не са напълно надеждни, включително различните дялове на руски държавни банки и дългови книжа на Украйна, които стремително се обезценяват заради агресията на Путин. Един от фондовете е предназначен за изплащане на пенсии. В действителност руското правителство има вероятно 270 млрд. долара в брой, които са достъпни и могат да бъдат използвани без да се налагат орязвания на средства другаде, но сумата е по-малка от външните задължения на страната, които трябва да  бъдат погасени през идните две години.

Всичко това вещае проблеми за Русия, а хищническата външна политика на Путин би могла да ускори нещата. Той е човек, който нападна други страни и излъга за това. По-дълбоко навлизане в Украйна би накарало западните страни да наложат по-строги  санкции. Някои от тези санкции, като например да се забрани на руските банки да ползват международната платежна система SWIFT, могат да парализира руската търговия. Частична забрана за износ на петрол би съборила икономиката, както стана с Иран.

С колкото повече проблеми се сблъсква Путин, толкова по-вероятно е той да разиграе националистическата карта, а това означава повече нахлувания на чужда територия и съответно още повече санкции.

От Русия до Рио без много любов

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Дори в такъв случай обаче последиците от тези събития могат бързо да се разпространят в чужбина както в страни, които зависят от търговията с Русия (износът за Русия възлиза на цели 5% от БВП вбалтийските страни и Беларус), така и чрез финансова верижна реакция. На риск са изложени банки в Австрия и Швеция.

И ако компаниите в една зле управлявана икономика, зависеща от суровините, престанат да покриват дълговете си, то инвеститорите ще започнат да се безпокоят и за други страни като Бразилия например.

Ако руската икономика се окаже на ръба на пропастта, на Запад ще започнат призиви за смекчаване на санкциите. Путин  отбеляза, че 300 000 работни места на германци зависят от  търговията с Русия. Ангела Меркел обаче остана непреклонна.

В крайна сметка Путин трябва да научи, че всяко действие има последици. Ако нахлуеш в някоя страна, световната общност ще се изправи срещу теб. Същото се отнася и за икономиката. Ако Путин бе посветил повече време на укрепване на руската икономика,  отколкото на обогатяването на приятелите си, сега нямаше да бъде в толкова уязвимо положение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

32
rate up comment 7 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
*** не ми се обяснявай ве, кажи ми по кой ЧЛЕН и АЛИНЕЯ ше се разпадне една държава? Югославия се разпадна защото е Федерация ***, Обединеното Кралство само името погледни "ОБЕДИНЕНО"Съюзни републики на СССРhttp://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D1%8E%D0%B7%D0%BD%D0%B8_%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0Nr. 11 e Руска СФСР - това е Русия. На какво да се разпада ве ?В момента Русията се увеличава, виж там погледни в коя част един полуостров ... :))Ти искарваш ли нещо за препитаване с тая твойта раота? Аз не бих ти дал и една стинка ако ми бръщолевиш такива глусти и дивотии. Все едно България в момента да се разпадне на Княжество България и Източна Румелия. Как си взел изпитите въобще в кой университет тва да им званна да ги питам найстина ли пускат такива *** кат тебе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 9 rate down comment 6
юрист
преди 9 години
И така- след като рф казва, че няма руска агресия в Крим, че правото на Крим на самоопределение е по-висш принцип от висшият принцип на териториална цялост на държавата,, защо забрани марша на сибиряците в Новосибирск? за Крим- може, за Сибирската република- не може? Това е истината за рф!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 7
юрист
преди 9 години
Организаторите на марша в Новосибирск твърдят, че главната им цел е да бъде създадена т.нар. Сибирска република, която да разполага с широка автономия, но без да се цепи от Русия.Те настояват на правото жителите на Сибир да имат собствени, независими от Москва органи на властта, които да могат да отстояват интересите на региона.Друго искане гласи, че сибиряците трябва да получават добавки за обитаване на територии със сурови климатични условия, има и предложение да се въведе регионален данък върху добива на полезни изкопаемиВ Сибир са основните залежи от газ и петрол на Русия.Според сибирските патриоти реализацията на тези условия би била възможна единствено при автономия на Сибирския регион, която да установи по-справедливо разпределение на доходите между местния и федералния бюджет. Да ликвидираме идиотската ситуация, когато всички решения се вземат в Москва от правителство, в което няма представители, способни и желаещи да защитават интересите на Сибирския регион
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 7
юрист
преди 9 години
http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4231486 Месеци след като анексира Крим и насърчи бойните действия на сепаратистите в Източна Украйна, Русия се озова пред центробежни настроения в собствения си дом.Стига сме хранили Москва. С този лозунг на 24 юли инициативна група обяви намерението си на 17 август да организира марш в Новосибирск с искане за Сибирска република. Скоро след това същото желание изразиха групи в Калининград и Урал. Според опозиционния лидер Борис Немцов това е реакция на събитията в Донбас и на финансовия грабеж на регионите. Неведнъж съм казвал, че войната с Украйна ще доведе до ръст на сепаратизма в Русия. Бумерангът винаги се връща, написа той в мрежата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 10
michaelis
преди 9 години
кат ти гледам коментара и ти си осенен от Албена Вулева... На кви републики ше се разпадне кое ве ***. Ти в кой век живееш, нали се разпадна СССР веднъж през 1990 не те знам що за *** си, моя съвет е хвани забърши си очилцата и хои на околовръстното да напрайш една вувузела на някой турски тираджия. И прочети пак брой до 10 преди да напишеш поредната идиотщина. Баси деградилалите типове е пръкнал тоя УНСС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 8
юрист
преди 9 години
Германският канцлер Ангела Меркел смята, че времето да бъдат отменени икономическите санкции срещу Русия още не е дошло, предаде ТАСС. Санкциите са неизбежни, понеже Русия не полага никакви или полага твърде малко усилия за преодоляване на кризата. Ние работим неуморно над дипломатическото решение на тази криза, в хода на която, както и преди, се нарушава териториалната цялост на Украйна, заяви Ангела Меркел в реч пред конгреса на европейските семейни фирми в Берлин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 12 rate down comment 9
michaelis
преди 9 години
еми ти поне си правоумен виж кво сме произвеждали по време на соца и кво произвеждаме ей ся - произвеждаме само молове, казина и зареждаме Европата с ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 7
milioner4e
преди 9 години
То бива да си плоскоумен относно границите, ама тва твойто няма равно. Колко се е свил вноса ти си отговори след като според руската администрация се "усеща" недостиг на сол, мляко и млечни продукти. Естествено другите няма да ги кажат. Но когато си потребявал 30% храна внос, когато ти я спрат едва ли някой ще ти я достави в същите количества някога, камоли ли пък до 6 месеца или пък недай си Боже да вярваш на пропагандата, че това им идвало дюшеш разбираш ли, защото щели да си съживят уникалното производство от соца, толкова уникално колкото и нашето и за това вече и двете ги няма от десетилетия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
Статията е писана от The Economist ... :)) и ората верват Станко искат да има ляб и зрелища като мочето с ника "педист" :)) Как викат тея "поживем увидем" те пилците винаги се броят на есен. В България усещам нови цени на газта, че май 2% увеличение са им малко може и още с предплащане и тек тогава ше се опрай народа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 14
юрист
преди 9 години
Много хубава и актуална статия. Преди 2 месеца прогнозирах, че рф вече се намира в хиперинфлационна спирала. Подозирам, че ес "подава ръка" на рф с цел да се избегне или забава несъстоятелността на рф. Моето мнение е, че ес би следвало да остави рф да фалира и да се разпадне на републики, като след това признае Сибирската република и създаде търговски отношения с нея.Не може една държава да заплашва с ядрена война целият свят или континента Европа и това да няма последици...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още