Председателя на крайно лявата партия СИРИЗА Алексис Ципрас и неговият досегашен коалиционен партньор Панос Каменос от „Независимите гърци“ (ANEL) са се разбрали в телефонен разговор отново да сформират коалиция, с която да управляват. Това предава гръцката телевизия Mega, позовавайки се на правителствени кръгове в Атина.
Според предварителни резултати двете организации ще имат общо 155 места в парламента при нужни 151 места за сформиране и подкрепа на кабинет.
Малко преди 21 часа при официални данни на Министерството на вътрешните работи и при преброени 25% от протоколите СИРИЗА е с категорична преднина от 35,3% срещу 28,1% за консерваторите.
Μπροστά μας ανοίγεται ο δρόμος της δουλειάς και των αγώνων pic.twitter.com/VX2RJlZL64
— a.tsipras (@atsipras) September 20, 2015
Това означава, че в 300-местния парламент Ципрас ще има 144 депутати срещу 75 - или два пъти по-малко - за "Нова демокрация", защото победителят на изборите автоматично получава бонус от 50 депутати).
По-рано през деня бившият премиер на Гърция Алексис Ципрас изрази увереност, че народът ще даде на партията му силен мандат за управление на страната. „Народът ще даде мандат на силно правителство за предстоящите четири години, на правителство, което може да води борба и което ще продължи със същата настойчивост и самоотверженост защитата на справедливото дело на гръцкия народ не само в Европа, но и в собствената страна“, заяви Ципрас.
Лидерът на гръцката Комунистическа партия Димитрис Коцумбас предупреди народа си, че идват „трудни времена“ и го призова да изрази подкрепата си за комунистите, след като гласува в избирателна секция в Неа Йония в западната част на Атина.
Макар днес да не е част от политическите кампании, бившият финансов министър Янис Варуфакис също имаше какво да сподели. Икономистът заяви за The Press Project, че целта на днешния вот е да унищожи огромното "Не" на Гърция към кредиторите и да "легализира" унизителния нов спасителен заем. Варуфакис заяви отново, че подкрепя партиите срещу строгите икономии и потвърди, че ще гласува за партията на отцепилите се от СИРИЗА - "Народно единство".
Панос Каменос, лидер на Независимите гърци, пусна бюлетина на остров Крит. „Искам да изпратя послание на единство. Нашият голям враг е разделението, но най-големият враг на Гърция е корупцията“, заяви Каменос.
Експресните избори, петите в Гърция за последните шест години, бяха свикани, след като СИРИЗА загуби парламентарното си мнозинство през август.
Популярността на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас се срина, след като се съгласи на нов спасителен заем с европейските лидери.
#GreekElections results at 50 pct of total.
#Greece #politics #ekloges2015_round2 #ekloges2015 pic.twitter.com/jDup3f1Dj4
— MacroPolis (@MacroPolis_gr) September 20, 2015
Спасителната програма включва строги икономии, срещу които СИРИЗА бе обещала да се противопостави на предишните избори.
Гърция е затънала в дълбока финансова криза и който спечели изборите в неделя, ще трябва да приложи още строги икономически реформи.
Вижте кадри от изборния ден в галерията на Investor.bg
* Актуализирано в 21,56 часа
Всичко за ситуацията в Гърция четете тук


Сметната палата показа имуществените декларации на варненските управници
Агресия срещу двама служители на НАП при проверка в Слънчев бряг
Радев: Умишлените пожари са много по-малко у нас, имаме 5 вертолета и Спартан за гасене
Ето къде няма вода във Варна днес
Турските рибари очакват богат улов на паламуд и хамсия от началото на септември
ОАЕ прекъсват икономическите връзки с Иран след ракетна атака
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Oakley Capital придобива мажоритарен дял в българската Graphwise
Високите приходи на българските рудници прикриват застой в добивите
Иран обмисля потенциални цели в Европа, ако Тръмп ескалира войната
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Погребан от земетресение Mercedes 280 TE беше продаден 252 000 долара
Какво означава грешка P0744?
От таратор за 3,50 евро до шатра за 180: Колко струва почивката в Созопол
Янкулов: Разпространяването на неонацистка идеология е престъпление
Митничари откриха 45 бойни пистолета в камион на "Капитан Андреево"
Предупреждение към Русия: 50 самолета на НАТО кръжаха с часове над Калининград ВИДЕО
Графа продължава лятното си турне със София и Черноморието
преди 10 години Айде, честито на гърците, напролет пак на избори :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ВЕЧЕ СЪМ СПОКОЕН. ИМАЛО Е И ПО *** НАРОД ОТ НАШИЯ!ГЛАСУВАТ С "НЕ" на реформите , а избира ТЕЗИ КОИТО ЩЕ ГИ ИЗПЪЛНЯТКакви византийци са тези ***?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ха-ха-ха!Гръцки ***................. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ц. Леви бяха само лозунгите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Цирка в ЕлГреко сега започва.Режисиран разбира се отдавна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Крайнолявата партия на бившия премиер Алексис Ципрас...----вЕрно ли Сириза е "лява" ... че даже и "крайно лява" ?! вЕрно ли ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар