Азиатските пазари приключиха търговията в четвъртък с повишения, подкрепени от ръста в цената на петрола, а акциите на южнокорейската Samsung Electronics скочиха след информация за евентуални корпоративни промени, пише CNBC.
Южнокорейският Kospi затвори с ръст от 0,6% до 2 065,3 пункта, след като тайфун удари южните част на страната в сряда.
Природното бедствие уби най-малко трима души и затвори най-голямото пристанище на страната в град Бусан, промишлени обекти и заводи, а десетки полети бяха отменени, предаде Ройтерс.
Акциите на Hyundai Motor поевтиняха с 0,71%, след като Ройтерс съобщи, че две от нейните фабрики спират да работят, заради наводнения вследствие на тайфуна.
Но основният индекс получи подкрепа от книжата на Samsung Electronics, които поскъпнаха с 4,45%, след като американският хедж фонд Elliot Management публикува писмо, призоваващо борда на директорите на южнокорейската компания да направи няколко промени в корпоративното управление, включително разделяне на компанията и повишаване на дивидента.
В изявление Samsung Electronics обяви, че внимателно ще разгледа предложенията, направени от Elliot Management, както и че „вярва в конструктивен и открит диалог”.
Японският бенчмарк Nikkei 225 затвори с покачване от 0,47% до 16 899,1 пункта, след като йената продължи да отслабва спрямо долара. Валутната двойка се търгуваше на ниво от 103,61 йени за долар към 9:30 часа българско време в сравнение с нивата от около 101 йени през миналата седмица.
В Хонконг Hang Seng беше нагоре с 0,47% в следобедната азиатска търговия. Китайските континентални пазари останаха затворени заради „Златната седмица”.
Австралийският ASX 200 прибави 0,55% до 5 483 пункта, след като енергийният подиндекс нарасна с 1,97%, а финансовият подиндекс се повиши с 0,7%.
Подпомагайки пазарите, цените на петрола се повишиха, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ (Energy Information Administration, или EIA) обяви, че запасите на петрол са намалели с 3 млн. барела през миналата седмица, което е петото неочаквано седмично понижение.
По време на азиатската търговия фючърсите върху американския лек суров петрол поевтиняха с 0,5% до 49,58 долара за барел, след като цената им нарасна с над 2% за една нощ. Фюърсите върху сорта Брент също поевтиняха - с 0,48% до 51,61 долара за барел, след ръста от 1,8% през нощта.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера