Когато "Черният петък" започне, купувачите се фокусират върху големите отстъпки, предназначени именно за привличане на вниманието към магазините. Ветераните в продажбите на дребно обаче признават, че отстъпките, които потребителите виждат, са внимателно изградена илюзия, съобщава The Wall Street Journal.
Търговци на дребно се договарят със своите доставчици за началните цени, а след това определят маржовете на печалбата, към които се стремят. Така една червена плетена жилетка се продава с повече от 40%-на отстъпка на цена от 39,99 долара. Според етикета началната ѝ цена е била 68 долара, но всъщност всичко е измислено така, че отстъпката е вградена.
Купувачите изглежда не си дават сметка за това. Това, което виждат, е възможност за една чудесна сделка. Търговци на дребно като J. C. Penney, които се опитват да излязат от играта, биват наказвани.
„Дори не се вълнувам, ако няма поне 40% намаление“, твърди Лурдес Торес, докато разглежда стелажите в известния нюйоркски магазин Macy's.
Броят на продажбите в 31 основни универсални магазина и такива за продажби на дрехи на дребно са се увеличили с 63% между 2009 г. и 2012 г. Средната отстъпка е скочила от 25% до 36%, посочва уебсайтът Savings.com, който следи онлайн купоните.
През същия период брутните маржове на тези търговци са останали на ниво от 27,9%, посочва FactSet. Празниците са успели да направят съвсем малък пробив в маржовете, смъквайки ги до 27,8% през четвъртото тримесечие на 2012 г. от 28% през третото тримесечие на същата година.
„Голяма част от отстъпката вече е включена в цената на продукта. Ето защо маржовете остават стабилни“, посочва Лиз Дън, анализатор в компанията за проучвания Macquarie Equities Research.
Търговците на дребно, включително Best Buy, Wal-Mart Stores и Macy's, предупреждават, че около Коледа конкуренцията ще е необичайно голяма и може да се стигне до понижение на маржовете. Това може да се случи, ако магазините започнат да се борят усилено за продажби и да предлагат много по-големи намаления от планираните. Въпреки това повечето продажби се очаква да бъдат печеливши, тъй като стоките, които се смята, че се продават повече, ще бъдат с по-високи цени.
Според консултант в индустрията има съвсем ясни начини, по които се определя цената и се продава един пуловер в повечето магазини на дребно. Доставчикът продава пуловера на търговеца на дребно за около 14,50 долара. Препоръчителната цена на дребно е 50 долара, което дава на търговеца приблизително 70% надценка. Няколко пуловера се продават на тази цена, но повечето се продават с намалението, което смъква цената до 44,99 долара. А още по-голяма част се продават след последната отстъпка, при цена от 21,99 долара. Това води до средна единична цена на дребно от 28 долара. Брутният марж на продукта, който получава магазинът, е 45%.


Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Само една фирма иска да поеме зимното поддържане на двата най-големи района на Варна
Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Румен Радев напуска Президентството и прави партия
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Стармър осъди митата срещу съюзници и подчерта опасността за доверието
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Зафиров: Оставката на Радев ще помогне политиката да се върне към същността й
Ивелин Михайлов за Радев: Смело решение да влезе в политиката
Костадинов: С нетърпение очаквам Радев на дебати, вече не може да се крие
Какво предвижда Конституцията при оставка на президента
преди 12 години " Доставчикът продава пуловера на търговеца на дребно за около 14,50 долара. Препоръчителната цена на дребно е 50 долара, което дава на търговеца приблизително 70% надценка." - - трябва да си изключително необразован и некомпетентен за да напишеш подобна глупост. Точно в този сайт не трябва да работиш Кирилова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тази система с намаленията е измислена от големите вериги с цел да получат нечестно предимство пред по-дребните търговци. Иначе от нея няма никаква полза. Първо, всеки що-годе интелигентен потребител може да си направи елементарна справка с Гугъл и да разбере дали намалението е реално или не. Ако видя, че ми въртят подобни номера не само че няма да си купя стоката, но повече няма и да стъпя в този магазин. Второ, търговецът сам се прецаква. Вместо да пусне стоката евтино от самото начало за да я продаде бързо, той научава клиентите си да чакат намалението и така стоката му ще отлежава по рафтовете с месеци. В крайна сметка, от всичко това печелят онлайн търговците, които гонят оборот и бърза възвращаемост, заради което са готови да продават с по-нисък марж. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, кое всъщност не е измама? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Всичко е измама! Най-вече политиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар