IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- Вие сте преживял ада да стоите пред борсов монитор 15 години, какво правехте и защо се отказахте от дилърството?

През 1993 г. започнах като брокер на  23 г. във великата ФБК София. Тогава сделките се правеха в кръчми, барове и на улицата. Всичко беше за първи път. До 2000 г. най-голямата единична сделка на ПБФБ беше моя с акции на София Банк. Участвах в превземането на БЗК АД като купувах акции от Съюза на глухите и научно техническите съюзи. Правих една от първите приватизационни сделки с Брейди облигации - фабриката за ски в Чепеларе. Това бяха щастливи години. От този период ми липсва Жоро Башикаров - Бог да го прости!

След това правих FX, и в някои от дните в дилинга почвахме водката от десет сутринта... После беше Хеброс Банк, 11 септември и суапа на министър Велчев. Тогава за половин година увеличих и current yield-a на портфейла на банката и оставих около 5 млн. долара unrealized capital gain. Междувременно се забих с мотора в една полицейска кола. Шефът на банката - индиецът - ме излъга за премия от 100 000 долара и тогава ударих моя "стоп лос" и затворих позицията "дилър". Слава на Бога, че се откачих от лудостта на дилинга, за което ми помогна и жена ми - Мариана Тодорова.

- А после?

После сам играх на БФБ в най-добрия период за около 3 години и преподавах на студенти, карах ски, играех тенис.

- Мнозина завиждат на направилите успехи, без значение дали спортни, бизнес, семейни и т.н. Може ли завистта да е градивна и защо често се случва хората да завиждат, без да могат да издържат на стреса и натоварването, което упражнява успелият?

Завистта не е български феномен, другите народи също са завистливи. При нас, според Иван Хаджийски, тя е резултат на опростените условия на живот (които продължават и днес близо 100 г. след И. Хаджийски) и отдаването на успеха на случайност и връзки, а не на умения, знания, издръжливост. Колкото по-сложен и урбанизиран е професионалният живот, толкова по-малко завист има. Сега се признава само видимото, а не мощта на интелекта.

В семеен, личен план завистта разрешава душевния дискомфорт или когнитивния дисонанс. Завистливите хора са обикновено много нещастни и те искат да вярват, че и другите са нещастни, изневеряват, мъжете по правило бият жените си и т.н., за да разрешат душевния си дискомфорт и така да избягат поне за малко от ада на собственото си нещастие.  

- Като говорим за "успелия", кога нашият успех се превръща в нашия провал?

Когато забравим ценностите от Библията и когато не сме в състояние да разберем, че вече имаме девиантно поведение.

- Казвате, че някои дори хиляда лева да откраднат не могат да спят с месеци, а други крадат милиони и лъжат наляво и надясно и пак спят спокойно. Когнитивният дисонанс ли е причината или има и друго обяснение?

За ценностната система на един човек кражбата на хиляда лева ще доведе до дискомфорт, а за друг когнитивният дисонанс вероятно ще настъпи едва при много тежко нарушение на възприетите норми - например убийство.

- В момента сте преподавател по Поведенчески финанси във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Какво включват поведенческите финанси, за кого са полезни те?

Поведенческите финанси изучават ирационалното поведение, склонностите и систематичните грешки, допускани  от психично здрави индивиди при управление на пари и богатство. Те са полезни за всеки, който иска да преодолее зависимостта си към ирационалното поведение и да постигне по-добри резултати в икономическата си дейност. В по-широк смисъл Поведенческите финанси могат да ни направят по-щастливи.

- Считате ли, че в България е време  да има успех професията личен финансов консултант? В крайна сметка всеки човек не може да придобие нужната финансова култура и вероятно е по-евтино да си плати, отколкото да прави едни и същи грешки в семейния си бюджет отново и отново. (Не включвам кредитните, застрахователните и  инвестиционните консултанти, а по-общ консултант, покриващ и тези области, но фокусиран силно върху  семейните бюджети.)

Кризата изяде много от парите на богатите в България и ги накара да търсят съвети от професионалисти. Но все още  е рано. При най-ценното, което имаме - здравето - богатите искат съвет, само когато има проблем, т.е. те са ирационални и  неграмотни за най-важното. Тези, които дават такива съвети, трябва да са истински професионалисти и да искат много високо заплащане. Или по-добре да не съветват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

91
rate up comment 9 rate down comment 0
mick
преди 12 години
Всъщност жилищата които не се използват ефективно са мъртви активи. Ефективно използване на имот има когато, човек го поддържа. Когато печели от него наем или рента. Или ако живее в него, не губи доход във вид на пропуснат наем.. който да е съизмерим с другите доходи на човека. Т.е. ако има месечен доход 500 лева и в същото време наемът на едно такова жилище също е 400-500 лева. Т.е. човекът живее прекалено нашироко за неговите доходи.Така, че няма нищо лошо човек да си купува жилища.. въпросът е да ги използва за нещо повече от куче касичка. Като се има предвид обаче, че 90% от хората имат жилища.. купуването на ново жилище и задържането на старото заключено.. наистина вреди на икономиката на страната, че и на самите хора, щото доходите им стоят ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 1 rate down comment 6
supertrader
преди 12 години
Тази година ЕЦБ ще натвори много глупости , все неуспешни и догодина хиперинфлация и изчезване на еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 8 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Не ми се вярва.Дълговете на Гърция не са обезпечени с нищо. Кредиторите няма какво да вземат, ако гърците спрат да си плащат. При ипотеките не е точно така. Зад всяка ипотека стои някакъв имот, който банката може да придобие като обезпечение, ако длъжникът не може да си плаща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 2 rate down comment 3
mia11
преди 12 години
Ами я виж, че и на тях ги опростят, както ще ги опростят на Гърците.... не изключвай такъв вариант.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 8 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Да, трейдъре. А преди 5 години всички ме убеждаваха, че цените на жилищата ще растат с минимум 10% годишно в обозримо бъдеще и ако не купя сега, после вече няма да мога...Но добре, нека вземем най-лошия вариант. В следващите две години ни връхлитат хиперинфлация, фалити на банки и всякакви други апокалиптични събития. Да, в този случай аз ще си загубя спестяванията. И нищо повече. Не че ще ми е приятно, но поне ще съм на нула. В същата ситуация колегата с ипотеката ще загуби жилището си и ще продължи да дължи на банката още пари. Нали не си толкова наивен да вярваш, че при една евентуална хиперинфлация и банкови фалити ипотекарите ще се отърват и ще си задържат апартаментите, без да плащат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 0 rate down comment 6
supertrader
преди 12 години
Заложи на това че и ти няма да успееш ..трябват ти 2 години ,това означава по закона на Мърфи , че депозита ти ще се стопи като стойност преди да изгекат 2 години.Закона на Мърфи е железен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 4 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Така както банките прекараха тези които заеха пари от тях , по същия начин ще прекарат и тези които им депозират парите си..просто не е дошъл денят "Х" , така като той дойде за тези които теглиха скъпи кредити. И на мен винаги са ми изглеждали скъпи техните кредити , неоправдано скъпи и никога не съм вземал заем от тях. Този панаир с ДЦК-тата , в момента им поддържа високите лихви и не е вярно че казусът няма решение ,но на тях и свързаните с тях политически кръгове така им е по добре. Те просто не играят честно , не искат и не си заработват парите честно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 7 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
И последно - при темповете, с които спестятвам, и при темповете, с които продължават да падат цените на жилищата, след около 2 години аз ще съм в състояние да си купя директно с кеш същия апартамент като на колегата. И така, аз ще имам собствено жилище и нито лев заеми, а той ще има същото жилище и ще му остават още 23 години, докато го изплати. Кое ли е по-изгодно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 5 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
Продължение:В същото време аз реших да си остана под наем и да спестявам. Днес, 5 години по-късно, имам близо 50 000 Евро спестени в банката и нито лев заеми.Та, нека да попитам - кое е по-добре, да живееш под наем и да имаш 50 000 Евро в банката, или да живееш в собствено жилище, чиято цена се е сринала наполовина за 5 години и да имаш 80 000 Евро дълг? А?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
82
rate up comment 6 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
"Май съфорумеца Crux изпуска един много важен елемент на теорията - 10 години той е инвестирал в наеми - сега има ..... А този който е инвестирал в ипотечни вноски - сега има жилище!!!! Да повече е инвестирал ипотечният инвеститор, но инвестицията е налице, а какво е налице при инвестицията на Crux????"Ще ти отговоря, защото имам пряко сравнение.През 2007-а един колега си взе 4-стаен апартамент в ЕПК в Красна поляна. Плати 89 000 Евро, като тегли 30-годишен кредит. Месечната вноска по кредита е около 1500 лева. Жилището беше пълна дупка, човекът хвърли още сума си пари, за да го оправи и обзаведе. Днес, 5 години по-късно, въпросният апартамент струва има-няма 60 000 Евро, ако изобщо се намери кой да го купи. А човекът е изплатил една много малка част от заема (понеже е с анюитетни вноски) и има да плаща въпросните 1500 лева месечно в следващите 25 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още