Renault планира да продаде дела си в Daimler на стойност 1,2 млрд. евро в опит да гарантира допълнителни средства на фона на рекордна годишна загуба.
Френският автомобилен производител ще се откаже изцяло от деля си в германската компания в размер на около 1,5%, става ясно от изявление, публикувано в четвъртък. Renault вече има достатъчно търсене за всички акции, съобщават пожелали анонимност източници пред Bloomberg.
Приходите от продажбата ще позволят на френската компания да „ускори намаляването на финансовата си задлъжнялост за своята автомобилна дейност“, посочиха от Renault. Оттам допълниха, че индустриалното партньорство с Daimler, което продължава повече от десетилетие, остава непроменено и няма да е засегнато от трансакцията.
По-рано миналия месец от Renault предупредиха инвеститорите, че предстои още една трудна година, след като производителят записа по-лоша от очакваното годишна нетна загуба в размер на 8 млрд. евро. Главният изпълнителен директор Лука де Мео трябва да се бори с ежедневния недостиг на чипове, за да поддържа работата в заводите си. Това допълнително усложнява усилията му да изведе на нов път компанията, след като дългогодишният ѝ лидер Карлос Гон бе арестуван в Япония в края на 2018 г.
Акциите на Daimler поскъпват, след като производителят на Mercedes-Benz обяви планове по-рано миналия месец да отдели подразделението си за камиони. Книжата поевтиняха по време на търговията в четвъртък, но остават на тригодишен връх.
За момента от Daimler не са коментирали решението на Renault.
Съветници по продажбата са BNP Paribas SA и HSBC Holdings Plc, съобщават запознати.


НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Цените на бензина няма да паднат скоро
Вероятно 2026 г. ще бъде най-горещата година в историята
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Колизеумът преглага на туристите нощни обиколки, билетите почти са изчерпани
Патриарх Даниил: Трябва да се върнем при Бога, да възпитаваме децата във вярата
"Ако искаха, щяхме да сме го направили": Махершала Али приключи с "Блейд"
Целта на Путин за 2026 година: Разпадането на НАТО и ЕС отвътре
Шаламанов: Правителството използва думата дрон основно в земеделието