Индустриалната среда е ключова при избора на локация за инвестиция от мащаба на тази на германския автомобилен производител Volkswagen. Местният пазар трябва да бъде достатъчно мощен, за да поддържа завода. Поради тази причина компанията избира страна, която притежава вътрешен производствен и потребителски мащаб. Това обясни в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Косьо Стойчев от СУ "Св. Климент Охридски".
„На територията на Турция отдавна има автомобилостроене. Тя е доказала способността си да бъде страна, в която може да се произвеждат автомобили, посочи той и отбеляза, че е успех изобщо държавата ни да се коментира като локализационен избор. – България може и трябва да произвежда автомобили, въпросът е дали е необходимо да влезе във високия клас от първа стъпка, или не трябва да се започне с производство на по-лесни и по-масови автомобили.“
Според Косьо Стойчев в нашата страна вече има подобрения за инвеститорите, но може да се направят още, за да се печелят подобни инвестиции. “Част от тях са свързани със запазването на големи територии, които компактно да отговарят на условията за привличането на такъв голям производител, както и намирането на механизъм с много сериозни държавни гаранции за покупката на произвежданите автомобили”, каза доц. Стойчев.
Той препоръча страната ни да се подготви административно “малко по-сериозно”.
“Заделянето на земя не е достатъчно, както и близостта на град с определено количество население, което потенциално би могло да работи в един такъв завод“, категоричен е експертът и напомни, че в момента сме в ситуация, в която работната ръка мигрира от фирма на фирма, а българското образование вече изцяло е ориентирано към хуманитаристиката.
Какво още каза доц. Стойчев вижте във видео материала.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък


преди 6 години Троловете трябва да се шашкат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Троловете трябва да се шашкат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Кой строи завод на територия с неадекватни ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тикво-Рапона да си направи сепуко или немипуко.Народната любов ще е винаги с него!В краен случай тази, която се продава на Цв. Цв. в изборно време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар