„Бързата“ мода е завладяла света, което е естествено с оглед на това какво и на каква цена предлага. Тя обаче не работи в полза на творците, хората с идеали. Това мнение изрази дизайнерът и създател на Кnapp Антония Йорданова в репортаж, излъчен в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според Йорданова битката между „бързата“ мода - произвеждаща нови колекции на всеки 2 седмици, но със спорно качество, и „бавната“ мода - обръщаща повече внимание на детайла, но изискваща повече време за изработката на дрехите, е огромна.
Тя отбеляза, че често "платежоспособните хора не могат да оценят и да се зарадват на дреха, създадена в една или до пет бройки в техния размер, а предпочитат да дадат много по-голяма сума за някой, който просто им гарантира с табелата си определен статут“.
Макар Йорданова да определи индустрията като „абсолютно безпощадна“, тя посочи, че наличието на много рециклирани материали дава лъч светлина по отношение на екологията.
Според нея обаче за голяма част от компаниите опазването на околната среда остава.
„Всячески се опитваме да научим клиента да обръща внимание на качеството и на дългия живот на дрехата“, посочи Мартина Бонева, дизайнер и създател на They are.
Според Христина Чекова, дизайнер и създател на They are, клиентите трябва да осъзнаят, че тенденциите не се сменят чак толкова бързо, колкото мислят, за да взамат отношение относно опазването на околната среда.
Анна Великова, мениджър комуникации и устойчиво развитие H&M Bulgaria, смята, че „бързата“ мода е добра възможност хората да изразят личния си стил по необятен начин.
“Живеем в консуматорско общество, но от друга страна всеки един от нас трябва да си дава сметка за това по какъв начин оставяме отпечатък върху околната среда“, отбеляза тя.
По нейни думи има начин „бързата“ и „бавната“ мода да не бъдат разделяни, тъй като принципите на „бавната“ мода могат да имат възпитателен характер върху консуматора като такъв.
„Важно е да покажем на клиента, че вместо стара дреха да бъде изхвърлена, тя може да влезе обратно в производствения цикъл“, каза Великова.
Според нея консуматорите вече са все по-отворени към това да вземат отговорни решения.
Целия репортаж гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Стана ясно под кой номер излиза DARA на финала на "Евровизия"
СБАЛ по кардиология във Варна организира безплатни прегледи за граждани
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
И яйцата станаха лукс, за година са поскъпнали двойно
Арестуваха бившата на Еминем отново
Фалшиви банкноти на стойност 2600 евро иззеха в Луковит
Огнище на ебола в Демократична република Конго