Преките чуждестранни инвестиции в страната за периода януари - март 2006 г. се увеличават с 92% до 755.4 млн. евро (3.1% от БВП) от 392 млн. евро (1.8% от БВП) за същия период на 2005 г., показват данните на БНБ.
По страни най-много инвестиции за тримесечието са привлечени от Австрия (23.7% от общия размер на преките чуждестранни инвестиции), следвана от Великобритания (21.5%) и Холандия (17.6%).
По отраслова структура най-много инвестиции за периода са направени в сектора Операции с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнес услуги (258.7 млн. евро). На второ място е преработващата промишленост с 211.7 млн. евро, следвана от финансовото посредничество (169.4 млн. евро).
По предварителни данни преките инвестиции в чужбина за тримесечието са 15.8 млн. евро спрямо 15.2 млн. евро за същия период на 2005 г.
Привлеченият дялов капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества) възлиза на 373.6 млн. евро и представлява 49.5% от общия размер на преките чуждестранни инвестиции за отчетния период. През същото тримесечие на 2005 г. привлеченият дялов капитал е в размер на 125.6 млн. евро.
За периода януари - март няма отчетени приходи от приватизационни сделки с нерезиденти, придобили над 10% дялово участие в българско предприятие, както и за същия период на миналата година.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси