Министърът на външните работи на Великобритания Лиз Тръс и бившият финансов министър Риши Сунак се изправиха в последен телевизионен дуел в рамките на надпреварата за наследник на британския министър-председател Борис Джонсън. В лондонската зала на "Уембли" фаворизираната Тръс обеща на хиляди членове на Консервативната партия на торите, че ако спечели, ще се съсредоточи върху „цените на енергоизточниците за потребителите" и стимулирането на икономиката, предава AFP.
Сунак избегна острите нападки срещу Тръс и вместо това се дистанцира от Джонсън. Той заяви, че ще оглави правителство, което ще бъде ръководено „компетентно и сериозно", с „достойнство и почтеност" в основата си. „Това е промяната, която ще донеса. Такъв министър-председател ще бъда“.
Около 200 хил. членове на консерваторите ще решат кой ще наследи Джонсън като лидер на партията на балотажа на изборите, който ще продължи до петък. Победителят ще бъде обявен в понеделник, а на следващия ден ще встъпи в длъжност и като министър-председател. Проучванията на общественото мнение сочат, че Тръс изпреварва значително конкурента си Сунак. Министър-председателят Джонсън подаде оставка като лидер на партията в началото на юли след вътрешнопартиен бунт срещу силно критикуваното му лидерство.
Много хора във Великобритания копнеят за край на предизборната кампания. „През последния месец британската политика беше урок по изтезания", коментира колумнистът Саймън Дженкинс във вестник Guardian. „Кампанията дотолкова навреди и на двамата кандидати, че членовете на торите - а и обществеността като цяло - очевидно биха предпочели дори дискредитираният Борис Джонсън да остане министър-председател". Временно се говореше за дори за „гражданска война" в самата консервативна партия.
Непрекъснатата предизборна кампания, която започна с обявяването на оттеглянето на Джонсън на 7 юли, парализира страната в момент, когато тя отчаяно се нуждае от лидерство: Инфлацията е над 10% и продължава да се ускорява, ръстът на цените на енергоизточниците вероятно скоро ще стане четирикратен, Brexit далеч не е приключил, а освен това Русия води война в Украйна. Това са само най-важните въпроси, с които новият министър-председател ще трябва да се заеме още от първия ден.
Освен това има и вътрешни проблеми. Най-голямото предизвикателство за новия министър-председател на „Даунинг стрийт“ ще е Борис Джонсън, казва политологът Матю Флиндърс от университета в Шефилд. Защото премиерът в оставка смята, че несправедливо е бил изгонен от поста си. Джонсън няма да изчезне мълчаливо от сцената, твърди Флиндърс.


В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Таксиметровият бранш не отчита спад в търсенето на услугата
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни
Освободиха срещу гаранция мъжа, задържан след инцидента с Ивайло Мирчев
ЦСКА 1948 триумфира над Лудогорец в битката за Европа