Европейската комисия започна разследване дали плановете на белгийското правителство да подкрепи проекта за удължаване на живота на два ядрени реактора е допустима спрямо правилата за държавна помощ.
Става въпрос за четвъртия блок в АЕЦ "Дул" и третия в АЕЦ "Тианж", които трябваше да бъдат затворени през 2025 година. През миналата година обаче правителството на Александър де Кро се отказа от плановете на фона на енергийната криза и високите цени на природния газ.
В тази връзка Белгия уведоми ЕК, че планира удължаването на експлоатацията на реакторите с още 10 години. Те се управляват съвместно от дъщерното дружество на Engie Electrabel (почти 90%) и дъщерното дружество на EDF - Luminus (малко над 10%).
Белгийските власти мотивират запазването на реакторите с гарантиране на сигурността на доставките на електроенергия за Белгия и за съседни държави и поддържането на нисък въглероден интензитет на енергетиката. Те ще подкрепят проекта чрез партньорство с Engie, което включва създаването на съвместно предприятие с Electrabel, в което двете страни ще имат равни дялове, и което заедно с Luminus ще притежава и управлява централите.
2 млрд. евро ще бъдат осигурени за удължаването на живота на реакторите чрез издаването на облигации и капиталова инжекция от белгийската държава. Държавата ще поеме и задълженията за дългосрочно съхранение на ядрените отпадъци и отработеното гориво срещу заплащането на 15 млрд. евро еднократно. Двете страни ще споделят ядрената отговорност, става ясно още от съобщението на Брюксел.
От ЕК ще проверят дали всички тези ангажименти трябва да бъдат разгледани като един акт на действия спрямо правилата за държавна помощ. Анализирани ще бъдат условията за създаването на съвместното предприятие, финансовата подкрепа и ангажимента за управлението на радиоактивните отпадъци.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година Искате луд сeкc за 3 чaса, силна еpeкция, продължителна липса на еякyлация и повишен тeстостеpон! Сега е възможно и бeзoпасно, лично го изпpобвах! И прочетох за този метод тук:-- https://***/woodman отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година ахаааа ... 15млрд евра за дългосрочно съхранение на ОЯГ ... некой форумен енергетик да дръпне некоя тирада ?! колко си плащаш една ядрена централа , толкова после и за съхранение за първите 100-200г , следващите колко ще струват не се знае ... ай сега да ви дръпнат в сметките на всички ядрени енергетици едни 30млрд за закриване на самоварите в Козлодуй ... :))) ... щото по разчет те вече не трябва да работят и трябваше да има изградено хранилище ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар