За да имат дългосрочен успех, компаниите трябва да инвестират във време, ресурси, внимание към нефинансовите аспекти на тяхната стопанска дейност. Екологичните, социалните и управленските (ESG) стандарти навлязоха в големите компании при нефинансовите отчети. Това коментира доц. д-р Марина Стефанова, директор на магистърска програма „Отговорно и устойчиво управление“ в Стопански факултет на Софийския университет, ръководител на ESG Academy и проект ESG Lab, в новата рубрика "Устойчивост в действие" на предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя обясни, че ESG аспектите от дейността на предприятията са развиващи се процеси от години, но сега попадат в центъра на вниманието, тъй като вече това не е тема по желание, а ключов показател, който показва дългосрочните перспективи на компаниите.
Според доц. Стефанова всеки бизнес започва да инвестира ресурси, време и внимание към нефинансовите аспекти на дейността си. „Със задължението за нефинансово отчитане на големите компании в ЕС се появиха въпросите за това – откъде да започне дадена компания в изготвянето на този отчет. Но документът е финалната стъпка, първо бизнесите трябва да направят оценка на своето въздействие, партньорите си и плановете си“, съветва експертът.
Доц. Стефанова обясни, че когато се изготвят различни стратегии или отчети е ключово предприятията да знаят кой ще ги чете, за да успее да ги адаптира за желаната публика.
„Често нефинансовите резултати се следят от потенциалните бъдещи кадри на компанията, както и от клиентите, които инвестират лоялността и средствата си. За партньорските компании и банките също е изключително важно, тъй като всеки иска да има отговорен партньор“, изброи кой следи ESG резултатите тя. И добави, че не е задължително за малките и средните компании да представят нефинансов отчет, но „ако те желаят да се включат в голяма верига на доставки, е ключово да представят такива данни“.
„Българските малки и средни предприятия, които са насочени към износ, от години представят такъв отчет. Сега с европейското законодателство тези документи могат да се унифицират под една обща рамка, което ще помогне да бъде сравнявана информацията“, отбеляза доц. Стефанова. И коментира, че търговските обединения, работодателските организации и браншовите организации играят ключова роля в адаптацията на общите правила към определени сектори. „Вече има изготвени предложения на европейско ниво за специфики на отделните индустрии“, добави експертът.
Какви са глобите за неправилно изготвен или липсващ отчет у нас? Кои компании трябва да представят отчети?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 10 месеца А тъй като *мултипликационният подход* беше почин за нов подход в трудовия процес, трудовите колективи бяха затрупани с нови изисквания и бумащина, с която рапортуваха по пяртийната верига нагоре как претворяват в дела тезисите на БКП и лично на др. Тодор Живков. Разбира се, трябваше да се назначават навсякъде и нови подготвени по тънкостите на *мултипликационния подход* кадри. Обикновено ги подбираха и спускаха от РК на БКП в предприятията от района. Приликите с ESG са случайни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Тази ESG поллюция напомня епохалните конвулсии на БКП да внедри сред трудовите колективи поредното мозъчно акко на др. Тодор Живков, накичено с гръмкото заглавие *мултипликационен подход*. Тъй като никой не можа да разбере същността на идеята, се нароиха хиляди активисти като госпожата *доц. д-р* по-горе, които си спретнаха чудничка халтура да изучават, разясняват, преподават и прилагат из медии, трудови колективи и университети *мултипликационния подход*. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Първото и задължително нещо, което започва да прави една богопомазана клика безделници, прехранващи се като партийни бюрократи, е да започне да измисля начини да оправдава съществуването си. Следва отчаяният крясък за внимание, изразяващ се в намеса в работата на работещите и обилното им засипване с безумни и неразбираеми инициативи и мероприятия. Естественият резултат от такова бърничкане и намеса в работата на деловите и произвеждащи хора е с предизвестен край - падаща ефективност и батак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар