Петролът поскъпва в първия работен ден от новото тримесечие на фона на сигнали, че ОПЕК+ обмисля да намали добива с над 1 млн. барела на ден, за да стимулира спадащите цени, на срещата си тази седмица, съобщава Bloomberg.
Намаление от този мащаб би било най-голямото от пандемията насам, макар че представителите на ОПЕК+ заявиха, че финалното решение за размера няма да бъде взето, докато министрите не се съберат във Виена в сряда.
Фючърсите върху петрола сорт Брент поскъпват с 2,24 долара, или 2,63%, до 87,38 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 2,23 долара, или 2,81%, до 81,72 долара за барел.
„Спадът в цените на петрола вероятно е приключил“, коментира Ед Моя, старши пазарен анализатор в Oanda Group. „Песимизъм обзе енергийните трейдъри през лятото предвид опасения за световното забавяне, но сега изглежда рисковете за петрола са благоприятни“, допълва той.
Петролът поевтиня с една четвърт през трите месеца до края на септември, тъй като забавящата се световна икономика потисна търсенето. Банки, сред които UBS Group и JPMorgan Chase & Co., заявиха, че може да се наложи Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ да намалят добива с поне 500 хил. петрола на ден, за да стабилизират цените.
Понижение от над 1 млн. барела на ден „ще бъде достатъчно, за да постави долна граница на цените“, коментира Фил Флин, старши пазарен анализатор в Price Futures Group.
Голямо понижение на добива може да привлече критики от САЩ и други големи страни потребителки на суровината, където инфлацията в резултат на енергията принуждава централните банки агресивно да повишават лихвените проценти. Срещата на ОПЕК+ тази седмица ще бъде първото събиране на живо от март 2020 г. Групата ще решава доставките за ноември.
В Азия Китай издаде нови квоти за износа на гориво и вноса на суров петрол миналата седмица, опитвайки се да съживи икономиката, а това добави нови бичи перспективи пред петрола. Най-големият вносител на суров петрол в света отчита сериозен спад на търсенето заради блокадите около коронавируса и имотния срив тази година.
„Ще бъде въпрос на време, преди петролът да се завърне до 100 долара за барел, особено след като доставките вероятно ще се затегнат към края на годината“, коментира Сувро Саркар, енергиен анализатор в DBS Bank в Сингапур.
*Актуално към 8:33 ч.


България ще бъде представена от трима бойци на KWU SENSHI Световната купа за аматьори
Какво време ни очаква в четвъртък?
Осъдиха бизнесдама, търгувала с бижута-менте на Златните
Съдът "отсвири" жалбата на Александър Драгнев, уволнен заради аферата "Баба Алино"
Коцев: Арестът ми е виновен за упадъка на Варна
Александър Стуб: Ще е по-рентабилно Украйна сама да прави Пейтриът
Александър Стуб: Украйна се нуждае от още системи Пейтриът
Латвия: Русия пробва всякакви провокации
Най-големият оптимист за SpaceX вижда компанията с оценка над $10 трилиона
Робството променя трайно икономиката и обществата в Северна и Южна Америка
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
Времето утре: Все още на места ще вали и гърми, възможни са градушки
Прокуратурата обвини трима мъже след масовото сбиване в Асеновград
Турските компании няма да направят отстъпка даром за "Боташ", дължим 2,5 млрд. евро
В какво родените през юли, август и септември, са по-добри от всички останали?