Европейските фондови пазари затвориха с понижения в понеделник.
Регионалният индекс Stoxx 600 изтри 0,63%, след като повечето сектори, които включва, и основни пазари също се понижиха.
Stoxx спечели 2,94% миналата седмица, според данните на Eikon, което е било най-силната му седмица от март месец насам, отбелязва CNBC.
В Германия DAX отписа 0,23% до 16 068,65 пункта, във Великобритания FTSE 100 се понижи с 0,38% до 7406,42 пункта, а във Франция CAC 40 – с 1,12% до 7291,66 пункта.
В световен мащаб пазарите бяха стимулирани от по-хладните от очакваното данни за инфлацията в САЩ и нарастващите залози за по-малко агресивен път напред за Федералния резерв.
Инвеститорите оценяват и данните за брутния вътрешен продукт на Китай, който отчита ръст от 6,3%, по-нисък от очакванията на икономистите.
Тази седмица сезонът на отчетите ще се усети по-интензивно от инвеститорите, като резултати публикуват Novartis, Ocado, ASML и др. в Европа, а в САЩ - Bank of America, Morgan Stanley, Tesla, Netflix, United Airlines и IBM.
Акциите на луксозния търговец на дребно от Швейцария Richemont поевтиняха с над 8%, след като данните за продажбите на компанията показаха забавяне на търсенето в САЩ, въпреки значително възстановяване в Азия.
Акциите на производителя на лекарства Orion отбелязаха спад от също над 8%, след като компанията пропусна очакванията на анализаторите за второто тримесечие и коригира прогнозата си за печалбата до края на годината.
Азиатско-тихоокеанските пазари затвориха със спадове, докато акциите в САЩ отвориха с повишения.


Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка