Американските акции отчетоха предимно повишения във вторник. Индексът Dow Jones Industrial Average нарасна с 0,28%, или 123,24 пункта, до 44 593,65 пункта в края на сесията.
По-широкият индекс S&P 500 добави 0,03% до 6068,5 пункта, а технологичният индекс Nasdaq спадна с 0,36% до 19 643,86 пункта.
Инвеститорите почти не реагираха на предпазливото изказване на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл относно лихвените проценти. Остават опасенията за посоката на икономиката на фона на митата и възможната ескалация и достигане до евентуална глобална търговска война, пише CNBC.
Акциите на Apple поскъпнаха с над 2%, след като The Information съобщи, че компанията си партнира с Alibaba за разработване на AI функции за потребителите на iPhone в Китай. Това ограничи по-широките загуби на технологичния сектор.
Пазарната оценка на Coca-Cola добави почти 5%, след като производителят на безалкохолни напитки обяви по-добри от очакваното резултати за последното тримесечие на 2024 г.
Shopfiy добави 3% към пазарната си оценка също заради по-добри резултати на фона на празничните продажби в края на миналата година.
Акциите на Marriott International поевтиняха с над 5%, след като хотелиерската компания прогнозира по-слаби от очакваното приходи за 2025 г. Причината е по-слабото представяне на хотелите от веригата в Китай.
Инвеститорите насочват вниманието си към данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани в сряда, и производствената инфлация, която ще бъде огласена в четвъртък.
За четвърта поредна сесия доходността по американските държавни облигации се повишава. Доходността по 2-годишните дългови книжа добави 2,5 базисни пункта до 4,29% от 4,265% в понеделник. Нивото на затваряне във вторник е най-високото от 22 януари, според пазарните данни на Dow Jones, цитирани от MarketWatch.
Доходността по 10-годишните облигации се покачи с 4,4 базисни пункта до 4,536% от 4,492% в понеделник, а по 30-годишните - с 4 базисни пункта до 4,749% от около 4,709% в понеделник. Нивата на затваряне за 10- и 30-годишните облигации са най-високи от 3 февруари насам.
Фючърсите на петрола затвориха с ръстове за трета поредна сесия във вторник. Цените в САЩ и в световен мащаб отбелязват най-високия си сетълмент от две седмици, тъй като търговците претеглят въздействието върху търсенето и предлагането на стратегията на митата на Тръмп и санкциите срещу Иран и Русия.
Сортът WTI с доставка през март поскъпна с 1 долар, или 1,4%, до 73,32 долара за барел в Ню Йорк. Сортът „Брент“ с доставка през април добави 1,13 долара, или 1,5%, до 77 долара за барел на ICE Futures Europe.
След като достигна пореден рекорд, цената на златото отстъпи с 0,1% до 2912,5 долара за тройунция, но все още се задържа над 2900 долара. Перспективите пред благородния метал остават добри и анализаторите прогнозират, че той ще поскъпне до над 3000 долара за тройунция за първи път заради силното физическо търсене и евентуалното повторно ускоряване на инфлацията.