IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Джером Пауъл: Фед все още не бърза да намалява основните лихви

Пазарът на труда остава стабилен, което според централните банкери също им позволява да бъдат търпеливи при обмислянето на по-нататъшно намаляване на лихвените проценти

17:54 | 11.02.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

„Федералният резерв на САЩ не трябва да бърза да коригира лихвените проценти“, заяви във вторник председателят на централната банка на САЩ Джером Пауъл по време на изслушването си пред Банковата комисия на Сената. Така той отново даде знак, че с колегите му ще проявят търпение, преди да намалят допълнително разходите по заемите.

„Тъй като паричната ни политика сега е значително по-малко рестриктивна, отколкото беше, а икономиката остава силна, не е необходимо да бързаме да я променяме“, посочи гуверньорът, цитиран от Bloomberg.

„Знаем, че твърде бързото или твърде голямо намаляване на лихвите може да попречи на напредъка по отношение на инфлацията. В същото време твърде бавното или твърде слабото облекчаване на паричната политика може неоправдано да отслаби икономическата активност и заетостта“, посочи той.

Представителите на централната банка запазиха основния лихвен процент без промяна на заседанието си през януари след три последователни намаления на разходите по заемите през последните месеци на 2024 г. Джером Пауъл и колегите му вече сигнализираха, че вероятно ще задържат лихвите на сегашното ниво, докато не видят по-голям напредък в забавянето на инфлацията и докато очакват допълнителни подробности за плановете на президента Доналд Тръмп в областта на икономическата политика.

Пазарът на труда остава стабилен, което според централните банкери също им позволява да бъдат търпеливи при обмислянето на по-нататъшно намаляване на лихвените проценти. Във вторник Пауъл нарече пазара на труда „като цяло балансиран“ и добави, че той „не е източник на значителен инфлационен натиск“.

Последните данни за заетостта показват забавящ се, но стабилен пазар на труда. През януари икономиката на САЩ създаде 143 хил. работни места, а равнището на безработица се понижи до 4%. Инфлацията, измерена чрез предпочитания от Фед показател, остана над целевото равнище от 2,6% в края на 2024 г.

Междувременно политическите идеи на Тръмп добавиха допълнителна несигурност към икономическите перспективи и вероятно ще предизвикат ред въпроси към председателя на Фед. Доналд Тръмп вече увеличи митата върху стоки от Китай, заплаши с допълнителни налози Канада и Мексико и целия внос на стомана и алуминий и даде старт на мерките си срещу имиграцията.

Тези мерки биха могли да окажат натиск за ускоряване на инфлацията, да натежат на икономическия растеж или да ограничат броя на наличните работници, като всички те вероятно ще имат отражение върху политиката на Фед. Някои представители на централната банка започнаха да отчитат политиките на Тръмп в прогнозите си за развитието на икономиката, докато други заявиха, че все още не са видели достатъчно подробности за плановете му, за да го направят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 11.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още