В Китай автомобилите се превръщат в стоки за еднократна употреба. Докато европейските производители се фокусират върху дълготрайността, електрическите превозни средства в азиатската страна често се бракуват само след две или три години употреба. Експертите наблюдават тенденция, която превръща автомобилите в краткотрайни потребителски стоки – подобни на смартфоните, пише германското издание T-online.
Причината за тази промяна се крие в бързия технологичен напредък. Циклите на батериите и софтуера вече са толкова кратки, че автомобилите остаряват технологично само за няколко години.
„Технологията на батериите се развива по-бързо от автомобилната индустрия“, изтъква Син Джоу от консултантската фирма AlixPartners пред Automobilwoche. „В очите на много млади китайци, някой, който шофира двугодишен модел, вече шофира класически автомобил“, добавя той.
Ожесточената ценова война на китайския пазар ускорява тази тенденция. Производството на обикновени електрически автомобили често струва по-малко от 20 000 евро. Ако батерията трябва да се смени след три години за около 10 000 евро, това е икономически безсмислено и потребителите залагат на покупната на нова кола.
Тъй като в Китай почти няма функциониращ пазар на употребявани автомобили, а възможностите за лизинг са рядкост, бракуваните превозни средства се озовават в огромни складове. Тези автомобилни гробища са видимият знак за индустрия, която признава само продажбите на нови продукти.
Пекин оставя пазара да се развива
Китайското правителство косвено подкрепя това. В настоящия петгодишен план държавата се оттегля от субсидиите. Тъй като електрическите автомобили в Китай вече са по-евтини от превозните средства с двигател с вътрешно горене, единствената цел на конкуренцията е да регулира пазара. Производителите реагират на това - те разработват автомобилите си стриктно според целевата цена. Който достави необходимата технология на най-ниската цена, печели.
За много автомобилни производители този курс ще се превърне в борба за оцеляване. Експертите очакват огромният ценови натиск да доведе до консолидация на пазара през следващите две години. Много марки ще изчезнат.
Междувременно е малко вероятно концепцията за автомобил за еднократна употреба да достигне Европа. Тук съществуващите представи за устойчивост се сблъскват с темповете на китайско производство. Същото важи и за цените на новите автомобили.


"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Честваме паметта на доростолските мъченици Юлий и Марк
Прозападна победа на изборите в Армения
Съдът гледа мярката на обвиняемите за тежката катастрофа на Челопешко шосе
Кристиан Ериксен отново колабира по време на мач
Завоят на Google към AI предизвиква колективен ужас
Сривът при акциите продължава заради AI, петролът поскъпна
Защо петролът не е на 200 долара след най-големия шок в доставките в историята
Европа трупа достатъчно газ, за да избегне нова енергийна криза
Израел нанесе удари по Иран след ракетна атака, застрашавайки преговорите
Хибридът на Stellantis за Европа се оказа различен от американския
Защо Michelin създаде 10-колесен Citroën с два V8 двигателя
Петно под колата в жегата – трябва ли да се притеснявате
Колата, която променя цвета си, вече не е научна фантастика
Най-скъпите катастрофи в историята
Съдът решава ще останат ли в ареста задържаните за тежката катастрофа на „Челопешко шосе“
10 мигранти се удавиха, лодката им се преобърнала край Малта
Самотата в Китай захранва икономика за „приятели под наем“ за 6,35 млрд. евро
Любо Пенев става треньор на "Локо" (Сф), потвърди собственикът
Лидерите на "Европейската тройка" подкрепят прекия диалог между Киев и Москва
преди 1 месец До: aldy ... хаха , въпрос на поддръжка , в Софето масово такситата на Skoda , VW и зелените Prius са на по 700-800хил ... има още да търкалят поднебесните ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец В Китай таксиметраджиите масово са на BYD, които спокойно изкарват по над 500 000 км. За повече, просто не е имало достатъчно време. След подобен пробег колите изглеждат напълно прилично. Таксиметраджиите не можеш ги метна с празни приказки, защото разходите по експлоатация плащат от собствените си джобове. И техният избор е показателен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: гъбко Всъщност китайските щайги и нови трудно се продават, а пък за втпрата ръка да не говорим. Джамбазите ги качват, че да пробват има ли интерес, това обаче не ги продава. Всъщност те заливат мобилето от няколко години с обяви за коли, които изобщо не са налични тук, а някъде по света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: supertraderАми чупят се, пружини, да. На октавията (комби) ги смениха още в гаранцията. 3 години по-късно последната им витка пак подаде и задницата клекна кат бременна магарица. Смених с такива от тауран - същата геометрия, видимо по- дебела тел. Най-накрая заспа. Дори да я претовариш, пак не кляка. *** е че по спомен оригиналните бяха 100-тина Евро, а Тауранските около 130 (комплекта). Големо спестяване са направили - голямо чудо... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: xapoznai ... ами материалът е доста повърхностен и тенденциозно написан . че поднебесните афффтомобили не са на европейското ниво на качество на изработката е факт . но чак да фърляш батерията след 3г ... :))) ... малко е пресилено . влизаш в мобилето , има предложения нов внос втора употреба китайски електрички на по 3г. , ще видиш , че не са за фърляне , и си струват пари , не е баш 2 за илядо евро ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: supertrader ... хаха , тоше , хаха ... рассийска талига да сравняваш с мерцедес или баварец ... хаххаххаххааааа , изкърти фаянса , хахххаххаххахххааааааа ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Китайските щайги и всичко китайско винаги са били еднодневки, да не би да има изненадани?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Биха ги карали по 20 години, но не им се получава инженерството, все нещо има което работи кратко. Дребни неща, които трябва да се оправят за да стане да се ползва по дълго време. Усилена е тенденцията, която си я имаше при западните автомобили - например чупят се пружини, а счупена пружина на окачването на Жигула няма, на БМВ си има много и на Мерцедес. Иначе лъскаво, блести и изглежда като истинско. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец След 3 години батерията е за хвърляне? Не искам да чувам повече за китайски електрички отговор Сигнализирай за неуместен коментар