България се намира на много напреднал етап от своето присъединяване към еврозоната. Това каза управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "Европейският път на България – присъединяване към еврозоната: предимства и предизвикателства пред бизнеса", организирана от Министерството на финансите. Във форума участва председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който е на посещение у нас по покана на министър Асен Василев, предаде БТА.
Гуверньорът на централната банка отбеляза, че БНБ и банковият сектор до голяма част вече са част от институционалната рамка, от работните механизми на еврозоната.
„България се намира на важен етап от своя европейски път", отбеляза управителят на БНБ. По думите му този етап е в голяма степен уникален, защото България е единствената страна в ЕС, която е член на банковия съюз, ключова институция на еврозоната, без да е член на самата еврозона“, подчерта Радев.
Той напомни, че БНБ е единствената централна банка извън еврозоната, която работи в режим на тясно сътрудничество с Европейската централна банка и е пълноправен член на основните два стълба на банковия съюз – Единния надзорен механизъм и Единния механизъм за преструктуриране.
Димитър Радев уточни, че страната ни има собствен опит по пътя към еврозоната, който идва от членството ни в банковия съюз.
„Това, на което сме свидетели след присъединяването към банковия съюз е, че ние поддържаме устойчиви показатели на банковия сектор над средните за ЕС и по отношение на капиталова адекватност, и по отношение на ликвидно покритие. Показателите за рентабилност през последните три години са на исторически най-високото си равнище“, даде примери Радев.
Управителят на БНБ обобщи, че от позицията на банковия сектор предимствата на еврозоната са безспорни. Той напомни, че през 2015 г. беше инициирана мащабна програма за реформи. „Реорганизирахме банковия ни надзор, изградихме функцията по преструктуриране на банки от нула, изградихме институционална рамка за провеждане на добри политики в сектора, променихме качествено реда, по който се взимат решения в БНБ, въведохме стандарти, които са устойчиви до днес по отношение на банковия сектор“, изтъкна управителят на банковия регулатор.
Радев посочи, че тези реформи и добри политики направиха възможно присъединяването на България към банковия съюз. Според него „рецептата с реформи и добри политики“ може да бъде приложена и в останалите сектори на икономиката.
По думите на управителя на БНБ относно присъединяването ни към еврозоната въпросът според него не е дали, а кога. Радев увери, че са налице добри политики, реформи, техническа подготовка от страна на БНБ и банковия сектор.
Димитър Радев посочи още, че страната ни иска да се присъедини към еврозоната не само заради ползите, а искаме да допринесем за дискусиите, които се водят в еврозоната за решаването на проблемите в самата еврозона и в ЕС. Той обясни, че България поддържа повече от четвърт век много дисциплинирана фискална политика и добави ,че резултатът е очевиден – страната ни има втория най-нисък дълг към БВП в ЕС. „Ако продължим по този път, еврозоната ще спечели още един глас на здрав разум по отношение на решаването на фискалните въпроси, с които еврозоната и ЕС се сблъскват. Това е нещо, от което нашият съюз се нуждае силно“, смята гуверньорът на БНБ.


Два района във Варненско остават без вода
Основне футболист се завръща в групата на Черно море
Ивайло Гаврилов: Към края на месец април пристанището е в добро финансово състояние
Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Турция повиши прогнозата си за инфлацията заради войната с Иран
Тръмп звучи уверен за войната с Иран, но Китай остава предпазлив
Инфлацията в България се оказа по-малка от очакваното
Тръмп каза, че Китай би желал да подкрепи преговорите с Иран
Какво ще харесат банките в Закона за пазарната структура
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Маколи Кълкин имал "недовършена работа" с Катрин О'Хара
"Възраждане" искат премахване на ДДС върху цените от малката потребителска кошница
КФН подкрепя сезонна "Гражданска отговорност" за мотористите
В кадър: Какви са цените на Женския пазар в София?
Проф. Кирил Топалов представя новия си роман „Огънят“ на 21 май в София
преди 2 години До: bobopopov: На теб не ти трябва, но продажниците от това получават орргазъм! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кого лъжеш бе,продажник?За ,чий ми е еврозоната?Ако беше хубаво, Швеция, Полша,Чехия и т.н. щяха да са вътре.И аз да взимах твоята заплата и аз щях да лъжа,педеурунгел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар