Иновациите са пазарната реализация на някаква новост – технология, начин на производство и възможност за достигане на клиенти, и имат ключова роля за оцеляването на даден бизнес. Този коментар направи д-р Ирена Младенова, служебен министър на иновациите и растежа, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според нея иновациите не са лукс, а необходимост и имат ключова роля за оцеляването на даден бизнес и на икономиката в динамичната геополитическа ситуация. Младенова подчерта, че икономически растеж без иновации е невъзможен за всички сфери на обществения живот. „Бизнесът може да канализира процеса по създаване на иновации и да го постави на по-систематична основа. За целта са нужни интердисциплинарност и култура за поемане на риск при експеримента, тъй като в България сме склонни да наказваме виновника вместо да правим конструктивен разбор“, посочи министърът.
Като добър пример Младенова даде български компании, които са успели да създадат вътрешна култура, необходима за иновациите, но отбеляза, че има и такива, които не успяват да я постигнат. По думите ѝ държавата може да създаде подходящите стимули и среда за намиране на системните решения.
Според нея не всички бизнеси разбират значението на технологичния трансфер. „За голяма група предприятия това означава необходимост от инвестиране на много средства, от наемане на много хора и силен отдел за научно-изследователска и развойна дейност“, каза служебният министър.
Младенова обясни, че в действителност технологичният трансфер е връзката между науката и бизнеса за комерсиализация на резултати от научни изследвания. „Технологичният трансфер отговаря на въпроса как научните разработки да се приложат за решаване на реални проблеми в обществото и икономиката“, поясни тя. По думите ú ролята на държавата е да опосредства диалога между бизнеса и науката, а за да има диалог е нужно те да се познават добре, да си имат доверие и да видят ползите от съвместната работа.
Ирена Младенова напомни, че в Министерството на иновациите и растежа има няколко инструмента, които подпомагат процесите по опознаване и изграждане на доверие между науката и бизнеса. Програма „Научни изследвания, иновации, дигитализация и интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) е насочена именно към установяването и заздравяването на такива контакти.
„Към момента са обявени около 27 процедури за малко над 1 млрд. евро. Отчитаме засилен интерес към тях и от двете страни. Очаква се обявяването на още няколко процедури“, съобщи служебният министър.
Младенова напомни и за друг проект на министерството, което работи за създаване на платформа за диалог и намиране на системни решения от науката и бизнеса. „София Тех Парк спечели проект за изграждане на централен хъб за технологичен трансфер, който ще работи с изнесени центрове в университетите“, каза още тя и поясни, че целта е „методологично споделяне на добри практики и подготовка на специалисти по технологичен трансфер“.
Министърът акцентира върху необходимостта да се възприеме системен подход, който да позволи свързването на всички налични финансови инструменти в областта на иновациите, така че бизнесът да е наясно с ползите от тях и с механизма им на работа.
Какво включва новата инвестиционна стратегия на програмата JEREMIE на Еропейския инвестиционен фонд, част от групата на Европейската инвестиционна банка? Какви са инициативите на Министерството на икономиката и растежа в областта на технологиите с двойна употреба? Какви са потенциалните ползи от тях в гражданския сектор? Какви са най-честите проблеми, с които се сблъскват инвеститорите в България?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ можете да гледате тук.


Виц на деня - 28 юли
Безплатни тестове във Варна за Световния ден за борба с хепатита - 28 юли
Мачовете по ТВ днес (28 юли)
Варненци пропищяха от шумните мотори и заведения
Без ток във Варна на 28 юли 2026
Златото поевтинява в очакване на решението на Фед за лихвените проценти
Петролът поевтинява след сигнали за напредък в преговорите между САЩ и Иран
Изненадващо голям брой американци нямат добра финансова грамотност
Ifo: Икономическите очаквания в Германия се подобряват
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
30 от най-редките коли, внесени в България през 2026
Mercedes-AMG се сбогува с най-якия хот-хеч в историята си
Иновативна технология на предното стъкло повишава комфорта в салона
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Автоексперт: Малко вероятно е да са отказали спирачките на автобуса на „Цариградско шосе“
Сиан Еванс от Kosheen: Не искам да пиша и пея за политика и война
Тръмп поиска от Върховния съд ограничения на вота по пощата
Зеленски и Нетаняху се срещат с Тръмп във Вашингтон
Временно променят движението в района на ул. "Сердика" в София