IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Валутен хаос заплашва Източна Европа

Унгарският форинт, полската злота и чешката крона страдат, но в по-малка степен от турската лира

08:13 | 31.01.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Форинтът се обезцени в четвъртък до най-ниското си ниво за последните две години. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Форинтът се обезцени в четвъртък до най-ниското си ниво за последните две години. Снимка: Ройтерс

До тази седмица изглеждаше, че Източна Европа може да избегне разпродажбите, които обхванаха развиващите се пазари в световен мащаб. Но сега трендът се пренесе и тук. Унгарският форинт загуби в четвъртък в началото на търговията повече от 3% спрямо щатския долар. Полската злота и чешката крона също бяха зашеметени.

Анализаторите считат това за знак, че на пазара властва екстремен страх от риска. Ако Източна Европа показва слабост, това ще бъде сигнал за по-дълбока криза на доверието в нововъзникващите пазари. Нито една от засегнатите страни в Източна Европа обаче няма такива проблеми, каквито има например Турция, която трябва да се справи с огромен корупционен скандал и висок търговски дефицит, или Южна Африка, който също е силно зависима от чуждестранните капитали.

Централните банки на двете страни увеличиха през тази седмица изненадващо лихвените проценти, за да се опитат да спрат срива на валутите си, пише в свой анализ Wall Street Journal.

“На пазара има паника", твърди Дейвид Хаунър, главен икономист за развиващите се европейски страни в Bank of America Merrill Lynch. Налице е "повишено ниво на тревожност заради капиталовите потоци".

Най-голямата паника в Източна Европа доминира в Унгария. Докато турската лира останата стабилна в четвъртък, спадът на форинта се ускори. Еврото се покачи до 312 форинта - това е най-ниската цена на местната валута за последните две години. По-късно форинтът се възстанови до известна степен.

За разлика от Турция и Южна Африка Унгария отчита излишък по текущата сметка, който е важен измерител за баланса на търговията и инвестициите. Затова и страната не е силно зависима от постоянен приток на капитали от чужбина. И валутните резерви са в изобилие. От друга страна, Унгария има големи дългове, които трябва да бъдат рефинансирани. Облигации в размер на 440 милиарда форинта, около 1,4 милиарда евро, ще имат падеж на 12-и февруари. Друго голямо изплащане на около 1,7 милиарда евро се очаква през август. През 2015 г. идват нови „тлъсти“ изплащания.

Спадът на валутата поставя местната централна банка в затруднение. От 18 месеца насам тя редовно намаляваше основната лихва - до момента до 2,85%. Гуверньорът Дьорд Матолшчи заяви в сряда, че банката разполага с още възможности за по-нататъшни намаления на лихвените проценти. Следващата среща на централните банкери ще се проведе на 18-и февруари. 

Унгария „със сигурност не спада в групата на Южна Африка, Индонезия и Турция, които имат високи дефицити по текущата сметка", казва Джако Роу, портфолио мениджър в подразделението за управление на активите на ING. „Движенията на форинта са потвърждение на общото желание за избягване на риска, а не за по-бързо влошаване на ситуацията в Унгария", смята той.

Полша разполага с безброй успокоителни данни - икономиката се разраства, националният дълг е само 58 процента от брутния вътрешен продукт. За сравнение в Европа е средностатистическият дял е 93 на сто, а в 28-те страни на Европейския съюз - 87 на сто.

„Турбулентността подчертава колко важно е да се прави разлика между отделните развиващи се пазари", казва Нийл Шиъринг, главен икономист за развиващите се пазари в консултантската компания Capital Economics. „Полша има много повече общо с Германия, отколкото с Аржентина".

Последна актуализация: 13:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 15 rate down comment 0
melon
преди 10 години
Нали трябва да се напише нещо:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 11
lozkhris
преди 10 години
Я д видим сега...До съвсем скоро всички пищяха,че печатницата на САЩ им оскъпява валутите и пречи на износа.Сега изведнъж станаха супер зависими от чуждите капиталови потоци...Валутите им се обезценявали...АМИ НАЛИ ТОВА ИСКАХТЕ?! Турция,като има дефицит ще си го реши точно с евтина валута-ненапразно това преследват и американци,и японци. То само тъпата Европа повтаря като папагал мантрата си за силно евро.Виждаме докъде е докарана-13% безработица и умираща индустрия.И какво се оплакват Развиващите се?Стягайте си опинците,произвеждайте конкурентно и потребявйте повече. Само така ще се балансира и националната ,и световната икономика. Не може per sempre да се разчита само на принтерите на Йелън и Бернанке..Те отдавна трябваше да им бъдат отнети и връчени на Драги и Сие...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още