IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сирийският кошмар на Обама

Сирия ще остане най-голямото петно в управлението на американския президент

10:48 | 12.09.15 г. 30
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сирия ще бъде най-голямото петно в управлението на президента Барак Обама, провал в зашеметяващи пропорции, коментира New York Times. От повече от четири години насам войната достигна неимоверни размери. Една държава е разрушена, четири милиона сирийци са бежанци, „Ислямска държава“ запълни вакуума, а президентът Башар Асад все още пуска самоделни неуправляеми бомби, чиито шрапнели и хлор разкъсват жени и деца на парчета.

От дълго време тези, които напуснаха страната, изчакват наблизо. Искат да се приберат у дома. Пълнят лагери в Турция, Йордания и Ливан. Когато дори за тях стана ясно, че „домът“ им вече не съществува, нищо не успя да ги спре да тръгнат в отчаянието си към възприеманата сигурност на Европа. Бежанската криза е хроника на предсказано бедствие.

Бежанците не се интересуват какво мисли „християнска“ Европа. Те не се притесняват за емоционалните проблеми или илюзиите на Европа. Те искат децата им да живеят. В родината им повече от 200 000 души са убити. Статистиките мълчат, но не много, достатъчно, за да знаем броя на мъртвите. Това опустошение на страната е в следствие на много неща, а сред тях са и санкциите на Запада.

Американските интервенции могат да имат ужасни последици, както войната в Ирак показа. Но американският анти-интервенционизъм може да бъде също толкова опустошителен, както показа Сирия. Да не направиш нищо е не по-малко решение от това да направиш. Махалото се люлее до безкрайност между интервенционизма и неприкосновеността, тъй като САЩ са силно обвързани с идеята, че може да направят света едно по-добро място. Да си ориентиран навътре за дълго не е опция за страна, която е универсална идея в света. Всеки голям конфликт повдига въпроса до каква степен САЩ трябва да се намесят.

Президентът Обама се опита да възстанови американската гордост, след като САЩ не успяха да постигнат победа в Афганистан и Ирак. Той отговори на умората на нацията от чуждестранните приключения (въпреки че американците не са доволни и от предпазливостта на Обама). Той се опита да приведе американската сила в съответствие с това което е, по негово мнение, ограничената способност на САЩ да променят нещата сами в момент на нарастваща взаимозависимост. Едно определение на доктрината на Обама дойде от президента през миналата година, когато той заяви: „Така се избягват грешки“. Или още по-кратко и ясно, „Нека не правим глупости“.

Това обаче не е достатъчно, както показа Сирия. Президентът Обама има важни външнополитически постижения, включително големи пробиви със споразуменията с Иран и Куба, които изискваха кураж и упорство. (Какво ще стане с тези пробиви, предстои да видим, но те представляват победа над стерилната конфронтация.) На други места обаче той подцени американската мощ. В Сирия и Либия той изми ръцете си от конфликти, на които САЩ не можеха да обърнат гръб. Подобна небрежност обикновено се връща, за да захапе Америка, както опитът в Афганистан от 80-те години показа. Никой не обича вакуума повече от джихадистите. И никой не обича колебанията на САЩ повече от Владимир Путин.

През 2011 г. Обама каза: „Дойде времето, в което президентът Асад трябва да се оттегли“. В онзи момент, както показаха събитията, президентът нямаше политика, за да постигне тази цел или желанието да изгради подобна. Неговите думи бяха продиктувани от чиста безотговорност.

През 2013 г., когато Франция бе на път да се присъедини към САЩ във военните удари срещу Сирия, Обама се отказа в последната минута от това да поддържа „червена си линия“ към използването на химически оръжия от режима на Асад. По този начин той даде сила на Асад, даде сила и на Путин, отказа да промени хода на сирийската война и отслаби мощта на САЩ в света – неуспехи от много по-голямо значение отколкото избавянето на Сирия от химическите оръжия. А това беше грешка.

Да, Китай и Русия постоянно възпрепятстват съгласуваните действия по Сирия в Съвета за сигурност на ООН. И да, променящите се сили и интереси в Сирия са предизвикателство за политиката. И да, дори ограничената интервенция крие своите опасности. Но не, такава разруха не беше неизбежна.

На няколко пъти, ако Обама бе събрал воля и вяра към американската сила, все още имаше варианти за действие. Сирийските самолети, които пускат самоделните бомби, можеха да бъдат премахнати. Можеше да бъде създадена безопасна зона за бежанците. Сериозно въоръжаване на бунтовниците на ранен етап можеше да обърне хода на войната. Тези евентуални сценарии, разбира се, не са от голямо значение. Никога няма да разберем какво можеше да се случи. Знам само фактите от сирийския кошмар, които сега се просмукват, във всякакви форми, на Запад. А опустошената Сирия ще продължава да ги осигурява.

В Либия Обама хвърли бомбите и си тръгна. В Афганистан Обама скочи и отстъпи. В Сирия Обама каза много и се разколеба. Той се чувстваше добре с прецизното използване на сила – убийството на Осама бин Ладен е пример за това, но не се чувстваше комфортно с американската военна сила.

Сирия е въпросът, на който доктрината на Обама трябва да даде отговор, ако не иска да остане в историята като сдържана до степен на безсмислена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:16 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 8 rate down comment 1
многодобре
преди 8 години
..само помислете,как са се оправяли ("***") до този момент без проблеми?(че и християнски общности са живели по тези земи и не е имало такива кланета)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
Щеше да е само злато и сребро! хахаха...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 3
многодобре
преди 8 години
...добавете и Украйна към провалите на Обама и администрацията му,защо я пропускате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 8 години
А неколко думи за Либия, където Обама не се колеба, а Путин беше на страната на Мъдрия Запад, или ако не на страната, то поне не ги спря? Позицията на Русия и Китай беше "ОК, не сме съгласни, но вие сте по-умни, дано знаете какво правите!" И се видя сакво измътиха накуп и Обама, и Саркози, и Камерън, и Меркел! Обаче колко статии публикува NYT за резултатите от непоколебимата намеса на Обама там? И защо всъщност корабите на ЕС патрулират за лодките с бежанци при бреговете на Либия, а не при Сирия?Проблемът на Америка не е Обама, а тези, които пишат такива статии и онези, които им плащат за това! Няма как да строиш държава върху такива долни лъжи - все едно да строиш къща върху яма с го^вна!Всъщност, ако Обама реши да бръкне в Сирия по-грубо, това може да докара до военен сблъсък м/у САЩ и Русия - дава ли си сметка ***, което е писало тази помия какво значи това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis21
преди 8 години
А какво щеше да е България без СССР ?Имам едни тука сребърни монети от Фердинант и Борис 3-ти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 2
michaelis21
преди 8 години
"Сирия ще остане най-голямото петно в управлението на американския президент"Ми то само петна в американската политика.Виетнам, Афганистан, Ирак, Либия, Египет, Украйна, Сирия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 8 години
какво щеше да бъде Индия без Англия :) ? Или Тунис и Мароко без Франция ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 7
MarginCall
преди 8 години
Всъщност голяма част от човечеството не е дорасла нито за свобода, нито за демокрация. Все едно да дадеш свобода на 5-годишното си дете. Ми до час ще е под гумите на някой автомобил, или паднало от високо, или изгубено безвъзвратно.Проблемът е, че хората заблуждават. Гледаш го 50-годишен, с брада, ***, гледа страшно, а манталитетът му на седем годишен. И като изтресе някоя простотия, да се чудиш откъде му е дошла. И когато подобни индивиди започнат да ръководят милиони, по-голямата част на същия акъл, и стават сакатлъците.Та, моето мнение е, че намеса от по уредените нации трябва да има, пък наивниците нека се жалват как им отнемат правото на вземане на *** решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 3
nocalled
преди 8 години
тия неща стават ясни на все повече хора. няма ли вече да се съберат държавните глави на европата и да кажат на *** си колега да си налягат парцалите?!а тия бежанци е редно да намерят убежище и в щатите, легално и с организиран от обонго транспорт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 3
nocalled
преди 8 години
тия неща стават ясни на все повече хора. няма ли вече да се съберат държавните глави на европата и да кажат на *** си колега да си налягат парцалите?!а тия бежанци е редно да намерят убежище и в щатите, легално и с организиран от обонго транспорт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още