Синдикатите не са съгласни. "Оплакването на работодателите от социалните плащания са чист ритуал", казва Анели Бунтенбах, която е в изпълнителния съвет на Конфедерацията на германските профсъюзи (DGB).
Тя изтъква, че работодателите сега плащат по-малко от половината осигурителни вноски, като тежестта за служителите е по-голяма.
Изразходваните миналата година 918 милиарда евро си струваха, заяви Бунтенбах пред ДПА.
"Социалната държава не е разход, а основа за благосъстоянието и социалния мир в Германия."
Според обществената асоциация VdK, която представлява интересите на инвалидите, хронично болните и възрастните хора, високите равнища на социалните плащания, въпреки ниската безработица, отразяват големия брой лошо платени работни места в Германия.
Работниците с ниска заплата получават т. нар. допълващо плащане от държава, за да могат да живеят, заяви председателят на VdK Улрике Маскер, добавяйки, че работниците трябва да могат да живеят прилично от собственото си трудово възнаграждение.
Според данни на DGB около 7 милиона души в Германия са наети на нископлатена работа.
Следващото правителство трябва да се заеме с проблеми като бедността сред възрастните и намаляващия брой членове на профсъюзите сред работниците, като инвестира повече в инфраструктурата и образованието, смята синдикалното обединение.
"Социалното разделение, а не разходите, са истинската заплаха за Германия", казва Бунтенбах.
BDA твърди, тъкмо обратното, че кампанията за сегашните избори подстрекава "неспираща се пред нищо надпревара между партиите да наддават, когато стане въпрос за социалните плащания".
Работодателското сдружение недоволство, че увеличаването на тежестта на плащанията за социална сигурност ще подкопае икономическия растеж и заетостта.
А икономическият мозъчен тръст DIW призовава за "фундаментални промени" в германската система за осигуряване на ефективна социална държава.
"Необходимо е хората в бъдеще да получават по-малки социални плащания или БВП ще трябва да нараства чрез по-висока производителност, повече имиграция и по-дълъг стаж за пенсиониране", каза Фрацшер пред DPA.
(БТА)


Тактическото учение „Черно море 2026” започна
15-годишен седна зад волана и загина в катастрофа
Обявяват през юли кой от четирите града ще приеме "Евровизия"
Клон от дърво падна в градинката до Катедралата във Варна
Пьотр Нестеров влезе в основната схема на турнир в Италия
Българска компания улеснява отчетността на онлайн търговци пред НАП
Рисково ли е да се купуват акции от първично публично предлагане? Попитахме експертите
Хутите обявяват пълна забрана за израелски кораби в Червено море
Пламен Русев: Образованието създава хора за отминалата индустриална ера
Нов референдум би обърнал резултата от Брекзит 10 години по-късно
Volkswagen вдига цените заради новия екостандарт Euro 7
Новите модели на KIA сами ви пазят от глоби за превишена скорост
10 от най-великите шедьоври на Maserati
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
Защо се опитваме да се харесаме на хора, които не харесват нас?
Васил Филипов, който се вряза в автобус на "Челопешко шосе" има наранявания на гръбначния стълб
Демерджиев: Ще създадем карта на местата за нелегални гонки и дрифтове
Вигенин: Оставката на Кандев ми напомня на напускането на Борисов и Радев


преди 8 години И затова им трябват нови няколко милиона души евтина работна ръка. От най-евтината. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кат гледам хала на коментаторите, става ясно кой простия :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Немецът определено е ***. Само се, чудя кой е по ***, немеца или евреина.Гърка определено ги надхитря и двамата засега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Говорих с един познат германец. Казах му че посрещат мигрантите с баница. Отговори ми, че в България не сме наясно, посрещали ги с вюрстчета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Немецът от лакомия не успя да открие разликата между емигранта от източна Европа и "инженера" от Мали . Тепърва ше му мисли... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Няма грешка,за 2015 бвп- то им е 3.7 трлн.Те защо мислиш пуснаха ***,сега за няколко години,като навлязат в работната среда и ще си ги изработят ***,да не мислиш,че Немеца е ***,само баница да дава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "...повече имиграция и по-дълъг стаж за пенсиониране",Да си дойдем на думата... а кога ше почнат да бачкат черно-*** "трудови резерви" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 1трлн отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 1 млрд на година ли??? Че то целият бюджет на Германия е 1 млрд. Нещо има грешка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да се оправят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар