IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

2017 – годината на (не)реализираните обещания на БФБ

Числата показват успешна година с двуцифрен ръст на основния индекс и изтъргувания обем

15:03 | 29.12.17 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

2017 г. е почти история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2017 г."


Годината за Българската фондова борса (БФБ – София) беше положителна, като икономическото подобрение в Европа не подмина и финансовите резултати на българските публични компании. 2017 г. беше годината на реализираните обещания и още няколко, които ще продължим да чакаме през 2018 г.

Да започнем с малко цифри...

Всички индекси на БФБ записаха ръстове през тази година. От началото на годината ръстът на SOFIX е с над 15% (към 22 декември) до 664,37 пункта спрямо затварянето на последния търговски ден от 2016 г. на 586,43 пункта. По-широкият BGBX40 нарасна с 19%, секторният BGREIT записа ръст от 8,5%, а равнопретгеленият прибави 20,7% към стойността си.

Общо 11 компании от състава на SOFIX записаха ръстове през последната година, като с най-много поскъпнаха книжата на Еврохолд – единствената компания с трицифрен ръст от над 116% към 22 декември. В топ 3 са още Доверие Обединен Холдинг АД и Първа Инвестиционна Банка. Софарма се нарежда на четвърто място по ръст.

Най-губещата компания за годината е Сирма Груп Холдинг АД със спад от 8,3%. Неохим е на второ място по спад – със 7,6%. Технологичната компания изглежда все още не е спечелила доверието на инвеститорите, тъй като макар със силни финансови резултати и стабилна стратегия на чуждестранни пазари, акциите на компанията са надолу. През 2018 г. се очаква компанията да проведе разяснителна политика, за да „обясни“ бизнеса си на инвеститорите. Алтерко (с годишен спад от 7,5%) също е пример, че българският капиталов пазар изглежда не е на технологичните компании...поне засега.

Лидер по оборот е Софарма с над 90 млн. лв. Следват Химимпорт и Адванс Терафонд, Неохим е на последно място по изтъргуван обем с 3,3 млн. лв. Общият изтъргуван обем за годината е 666 млн. лв. след близо 78 хил. лв. в сравнение с 407,019 млн. лв година по-рано, или ръст от 63%.

Най-много сделки са сключени с акции на Химимпорт - 9 473, Софарма - 8 294, Адванс Терафонд АДСИЦ - 4 453.

Ръстове до август...

През август SOFIX отчете първи месечен спад от началото на годината, като отписа 1,37% от стойността си, след като приключи 13 от сесиите на червена територия, въпреки че изтъргуваният обем през месеца беше близо три пъти повече спрямо юли.

Най-високата си точка SOFIX достигна на 16 август - 730,900 пункта. Тогава индексът достигна 9-годишен връх.

Исторически SOFIX докосна връхната си точка от 1952,40 пункта през октомври 2007 г., а падна до най-ниското си ниво от 70,54 пункта през юни 2001 г.

Но най-добрия период за БФБ бе втората половина от годината, що се отнася до превърнатите в реалност обещания - търговията с държавни ценни книжа (ДЦК) и привличането на малки и средни предприятия с ваучерни схеми.

Какво спря възхода на SOFIX след средата на август, е трудно да се каже. Някои анализатори отдават това на настъпване на здравословна корекцията на пазара, други пък са склонни да говорят за разочарование от неосъществилите се желания като голямо първично публично предлагане (IPO).

В съревнование с Централна и Източна Европа

Основният индекс на БФБ – София) SOFIX остава сред губещите и през ноември, като отписа близо 1% от стойността си, нареждайки се на седмо място по спад сред индексите от Централна и източна Европа.

Все пак на месечна база се изкачва с няколко позиции, след като през октомври отчете най-голям спад заедно с македонския индекс. Ако стесним фокуса само върху борсите в съседните ни страни, става ясно, че през миналия месец всички, с изключение на сръбския BELEX, са на червена територия, макар спадовете да са най-големи в България и Румъния.

Борсата в Сърбия, напротив, попада в Топ 3 по ръст в ЦИЕ през ноември, след като основният й индекс прибави 2,62% към стойността си.

Най-голям ръст записа борсата в Босна и Херцеговина – над 4%, следвана от Латвия с 3%.

Българският SOFIX обаче запазва двуцифрения ръст на годишна база от 13,4% към 30 ноември спрямо същия период на 2016 г. По този показател той е на 12-то място сред общо 19 индекса, които Investor.bg следи.

Последна актуализация: 13:08 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
ceneto
преди 6 години
пропуснали сте да добавите бфб интернешънал или както там трябваше да се казва тоя сегмент, към нереализираните обещания... това ако го бяха направили щеше да е по търгуваемо от уш реализирания проект за търговия с дцк, сделките на който може да се преброят на пръстите на едната ръка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още