На официална церемония беше подписан Националният рамков договор /НРД/ за 2018 година.
Днес беше последният срок за подписване на споразумението за медицинските дейности, което влиза в сила от 1 април. На церемонията присъства и председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова, предава БТА.
Председателите на Българския лекарски съюз и на Българския зъболекарски съюз д-р Венцислав Грозев и д-р Николай Шарков, подуправителят на НЗОК Йорданка Пенкова и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев подписаха документа.
В договора се предвижда увеличение на средствата за различни медицински дейности с близо 150 млн. лв. Залага се и увеличение на цените на над 130 клинични пътеки, увеличение на средствата за профилактика и диспансеризация, за майчино и детско здравеопазване и др.
Националният рамков договор осигурява спокойствие в системата, каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев след подписването на документа. Споразумението надгражда досегашните договори, като дава много позитиви на пациентите, каза министър Ананиев и припомни, че за тази година за здравеопазване са предвидени с над 400 млн. лв. повече в сравнение с миналата година.
Ананиев акцентира, че с договора спазва ангажимента, който пое към общинските болници. Увеличени са средствата за клиничните пътеки, по които те основно работят, за да функционират спокойно до края на действието на този договор, каза той. И уточни, че цените на някои клинични пътеки са увеличени с до 450 лв., завишени са средствата за превенция, за профилактика, за долекуване и за рехабилитация.
Ключовите думи на договорите с лекарите и лекарите по дентална медицина за тази година са "контрол" и "дисциплина", добави още министър Ананиев и каза, че очаква резултатите от контролната дейност да бъдат видими в първите месеци на годината.
Ананиев благодари на премиера Бойко Борисов и на министъра на финансите Владислав Горанов, с които са се срещали през последните дни. Успяхме да убедим ръководството на държавата, че ние имаме готов план да не изпадне НЗОК във финансови затруднения в края на годината, увери здравният министър.
Задълженията на НЗОК към чужди здравни фондове не влияят на обеми и цени, договорени в Рамковия договор, подчерта министър Ананиев. До 15 май ще се направи разсрочване на падежите, които са до края на годината и задълженията ще бъдат изпълнени в рамките на 73-те милиона лева, записани в бюджета на Касата, потвърди той.
На днешната среща при министър-председателя представителите на здравно министерство и на съсловните организации се обединиха около необходимостта от провеждане на засилен контрол, постоянни проверки и строга отчетност, с цел да се ограничат течовете в системата. По този начин няма да бъде допуснато пациенти да бъдат ощетявани. Всички ресурси трябва да отиват за здравните потребности на българските граждани, обясни здравният министър.
Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air!


Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Атанас Атанасов: Президентът да свика КСНС заради рисковете за националната сигурност
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора
Мъж е с опасност за живота след инцидент с трактор
Пенсионните системи не издържат, възрастните хора са потенциал за бизнеса
Парадоксът "Атина": Евтина за туристите, скъпа за атиняните
преди 8 години "Ананиев: Националният рамков договор осигурява спокойствие в здравната система" ... и силна храна за некои ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар