Европейският съюз (ЕС) завежда дело срещу Китай пред Световната търговска организация (СТО), тъй като азиатската страна ограничава достъпа на европейски компании до чуждестранни съдилища с цел защита и използване на техните патенти, съобщават от Европейската комисия (ЕК).
Китай сериозно ограничава дружества от ЕС, които имат права върху ключови технологии (като 3G, 4G и 5G), при защитаването на тези права, когато патентите им се използват незаконно или без подходяща компенсация, например от китайски производители на мобилни телефони, уточняват от Брюксел. Патентопритежателите, които се обръщат към съд извън Китай, често се наказват със значителни глоби в Китай, което ги подлага под натиск да се примирят с лицензионни такси под пазарните цени.
ЕС определя действията на Китай като несъвместими със Споразумението на СТО за свързаните с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост (ТРИПС). По тази причина и общността поиска консултации в рамките на търговската организация по казуса.
Тази китайска политика е изключително вредна за иновациите и растежа в Европа, тъй като на практика лишава европейските технологични дружества от възможността да упражняват и защитят правата, които им дават технологично предимство, смятат в Брюксел.
От август 2020 година насам китайски съдилища постановяват решения, известни като "забрани за водене на съдебно производство", за да упражняват натиск върху дружества от общността с патенти в областта на високите технологии и да ги възпрепятстват да защитават правомерно своите технологии. Освен това китайски съдилища заплашват с тежки глоби, за да възпрат европейските дружества да се обърнат към чуждестранни съдилища.
Китайските производители използват тези "забрани за водене на съдебно производство", за да се възползват от по-евтин или дори свободен достъп до европейски технологии.
Нееднократно представители на ЕС са повдигали въпроса пред Китай, но без резултат.
Поисканите от ЕС консултации за уреждане на спора са първата стъпка в процедурата за уреждане на спорове в рамките на СТО. Ако в срок от 60 дни те не доведат до намиране на задоволително решение, ЕС може да поиска от СТО да създаде специализирана група, която да се произнесе по въпроса.
Патентите, до които се отнася този казус, са от съществено значение за стандарти. Те представляват патенти, които са абсолютно необходими за производството на стоки, които отговарят на определен международен стандарт. Тъй като използването на защитените с тези патенти технологии е задължително при производството например на мобилни телефони, патентопритежателите са поели ангажимент да лицензират тези патенти на производителите при справедливи, разумни и недискриминационни условия.
Поради това производителят на мобилни телефони следва да придобие лиценз за тези патенти (за който се заплаща лицензионна такса, договорена с патентопритежателя). Ако даден производител не се снабди с лиценз и/или откаже да плати, патентопритежателят може да се позовава на тези патенти и да се обърне към съд, който да спре продажбата на продуктите, съдържащи тази нелицензирана технология.
През август 2020 година Върховният народен съд на Китай реши, че китайските съдилища могат да забранят на патентопритежателите да се обърнат към съд извън Китай, за да защитят патентите си, като съдилищата въведат „забрана за водене на съдебно производство“.
Върховният народен съд също така реши, че нарушаването на такова определение може да бъде санкционирано с глоба в размер на 130 хил. евро на ден. Оттогава китайските съдилища вече са наложили четири такива забрани за водене на съдебно производство срещу чуждестранни патентопритежатели.


Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Ан Хатауей с шеметна визия и изповед за третата бременност
Хитрости, които правят готвенето по-лесно
Мирчев: Вече живеем във война на дронове на 300 км от нас
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
преди 4 години Явно Китай иска да си остане на сегашното технологично ниво и да бъде заобикалян отдалеч, няма проблеми :) По примера на Хуауей ще ги подкарат и нататък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар