IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Силуанов: Русия губи 40 млрд. долара годишно от санкциите на Запада

Ако прибавим и ефекта от спадащата цена на петрола, загубите растат до 140 млрд. долара, посочва руският финансов министър

16:12 | 24.11.14 г. 58
Силуанов: Русия губи 40 млрд. долара годишно от санкциите на Запада

Годишните загуби за Русия от санкциите на Запада възлизат на около 40 млрд. долара, заявява руският финансов министър Антон Силуанов.

По думите му към тези загуби трябва да се прибавят още между 90 и 100 млрд. долара, които не влизат в руския бюджет заради ниската цена на петрола, който само през последните месеци поевтиня с около 30 на сто, съобщава БНР.

По време на провеждащия се в Москва международен финансово-икономически форум Антон Силуанов посочва, че политическите санкции имат негативно въздействие не само в областите, за които се отнасят, но съща така върху цялата икономика.

Финансовият министър дава пример с намаляващия поток чуждестранни капитали и инвестиции от развитите страни. Според него друг негативен фактор през последните месеци е изтичането на капитали.

"Русия и по-рано се е сблъсквала с този проблем, но ако в предишни години сумата е била около 100 млрд. долара, то тази година се очаква тя да нарасне на 130 млрд. долара. Това се дължи до голяма степен на активното обръщане на спестяванията от рубли в чуждестранна валута преди всичко от страна на населението", смята руският финансов министър.

По-рано през деня анонимен източник от руското правителство посочи, че властите в Москва са решили да започнат диалог с членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) относно възможността за общо намаляване на производството на "черно злато".

"Такива мисли имаше и преди, но не получиха голяма подкрепа. Ситуацията се е променила през последната седмица", отбелязва той.

Новината дойде след посещението в Москва на министъра на външните работи на Венецуела Рафаел Рамирес. До септември той бе министър на енергетиката на страната и ръководител на държавната петролна и газова компания PDVSA.

Рамирес разговаря с руския енергиен министър Александър Новак, като двамата изтъкнаха, че са обсъдили ситуацията на световните пазари. Както властите в Москва, така и тези в Каракас апелират за намаляване на производството на "черно злато".

"Спадът на цените на петрола наистина влияе на икономиките на Русия и Венецуела. Очевидно е, че ситуацията сега е в ръцете на ОПЕК, но организацията не е готова да намали производството едностранно...", заявява един от източниците на "Комерсант".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
Внасят, защото имат проблем с добива и обработката на собствения петрол! След национализацията на нефтените компании във Венецуела не са правени никакви инвестиции и това е довело до абсурдната ситуация!http://newsline.bg/read_more.php?post=6797
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 10
eboyanov
преди 9 години
цялата междунарадна политическо-икономическа сцена толкова се обърка и най-лошото е че няма лидер който да поведе едната или другата, ако и щете третата страна над останалите. както беше по времето на Рейгън (от това което съм чел и разказвали). А всички застъпници за това, че Крим е руски, моля прочетете какво е решението на Венецианската Комисия - и давам пример само и единствено нея, защото ако нещо не можеш да го защитиш с правото, то не ми говори за права, а по-скоро за някакви си свои права. т.е. Путин действа, като хомосексуалистите на запад под мотото "така ми харесва"!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 8
многодобре
преди 9 години
И за какво да внасят?????Нещо бързаш с писането на коментари.Знаем на чия страна си и не е нужно да "хвърляш пепел върху обреченият противник" под всяка статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 15
STRAHO
преди 9 години
С новия проектозакон за образованието се цели размножаването на неграмотността в България. Необходим е тъй като все още има много знаещи българи въпреки агресивното промиване на мозъци от пропагандата. Така де ...колко трябва да е неграмотен човек, за да не знае чии е Крим и да не знае значението на думата "агресор" !!!???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 7
supertrader
преди 9 години
Потреблението на петрол пада заради промяната на структурата на икономиката - сега много петрол могат да си позволят китайците, но те с автомобили трудно се придвижват - много гъсто населено е там и масата предпочита електрически скутери и велосипеди.Да забравят за ръст на потреблението на петрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 14
MZ/X
преди 9 години
Голям *** е министъра на външните работи на Венецуела! Трябвало да се намали добива на петрола :D Точно вчерашна новина беше, че Венецуела до толкова е изоставила инвестициите си в петролния сектор, че от износител се е превърнала във вносител на петрол, а те имат едни от най-големите залежи на петрол в света! Това е все едно да внасяш пясък в Сахара :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 20
MZ/X
преди 9 години
Крим ще им излезе доста скъпо на руснаците, но така трябва! Всеки агресор трябва да значе, че няма безплатен обяд!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 17
dzk
преди 9 години
..и сами са си виновни за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още