Инвестиционната компания Pacific Investment Management Co., по-известна като Pimco, заяви, че инфлацията в САЩ ще се ускори, въпреки че пазарът на държавни облигации в САЩ сигнализира за обратното, съобщава Bloomberg.
Инвеститорите трябва да са подготвени, че „инфлацията ще се върне обратно към целевата инфлация на Фед от 2% през следващите четири тримесечия“, заявиха Ричард Кларида, глобален стратегически анализатор в Pimco, и Андрю Болс, главен инвестиционен директор по глобалния фиксиран доход, във вторник.
Ситуацията на облигационния пазар обаче е по-различна. Разликата между доходността по едногодишните държавни ценни книжа и по ценните книжа, защитени от инфлационен риск (TIPS) и с подобен матуритет, която е критерий за очакванията за потребителските цени, е спаднала до -1,84 процентни пункта в сряда. Това е най-ниското ниво от февруари 2009 г. насам и показва, че инвеститорите се подготвят цените да се понижат през следващите 12 месеца.
Дебатът за посоката на цените се засили, след като Федералният резерв (Фед) изненада някои от инвеститорите, запазвайки основните лихвени проценти без промяна на срещата си през миналата седмица. Централната банка основа решението си на натиска върху инфлацията, а председателят на Фед Джанет Йелън ще направи изявление за инфлацията и паричната политика в четвъртък.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ се повиши с 2 базисни пункта, или с 0,02 процентни пункта, до 2,15% в четвъртък, след като по-рано се понижи с три базисни пункта.
Инфлацията ще се ускори, тъй като влиянието на понижаващите се цени на петрола и по-силния долар отминават, твърди Pimco, която управлява най-големия в света облигационен фонд. Според Кларида и Болс TIPS са атрактивен избор. Поскъпването на долара прави купуването на стоки от чужбина по-евтино за американците.
Индексът на потребителските цени (CPI) на САЩ е около нулата през цялата година. Базовият CPI индекс, който изключва волатилните цени на хранителните продукти и горивата, е около 1,8% на годишна база през август. Както общият, така и базовият CPI са под целта на Фед от 2% поне за последната една година.
Инвеститорите отчитат загуба от TIPS от 0,9% през 2015 г. спрямо възвращаемост от 1,4% за обикновените ценни книжа, сочат данни на Bank of America.


Полицаи преследваха мъж без книжка край Варна
Хороскоп за 22 май 2026
Натириха шефа на БАБХ
Двама загинаха, а 17 пострадаха във "войната" по пътищата за ден в страната
53 пожара за гасили огнеборците за денонощие в страната
Александър Каролев: Епохата на евтиния дълг приключи
Пазарите вече приемат петрол около $100 като новата норма и за 2027 г.
SpaceX разкри загуба от 4,3 млрд. долара за първото тримесечие
Великобритания говори за AI суверенитет, но купува американски технологии
Nvidia обяви, че изкуственият интелект е напът да стане масов
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Защо цигарата бавно изчезва от ежедневието
Млякото се изкупува за 0,30 евро, животновъдите са на ръба на оцеляване
Почина Санда Стратулат-Протич, създала опаковките на дъвки "Идеал", шоколадите "Кума Лиса" и на "Зрънчо"
Харвард иска да ограничи до 20% шестиците, студенти масово ги изкарват с AI
Иво Христов: Не ние сме канили самолетите на летище София, наследихме ги
преди 10 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар