Правителството на Норвегия ще увеличи през следващата година рекордно разходите от постъпленията си от петрол, възползвайки се от държавния инвестиционен фонд за 890 млрд. долара, за да защити икономиката си срещу срива на петролната индустрия в страната, съобщава Bloomberg.
Правителството ще представи бюджета си за 2017 г. в четвъртък. Очаква се то да увеличи т.нар. структурен петролно коригиран бюджетен дефицит – или разходите от натрупаните от петрол доходи, от рекордните 206 млрд. крони (26 млрд. долара) през тази година. Въпреки това макар че пазарът на петрол в момента сигнализира, че излиза от кризата, действителните стимули за икономиката вероятно ще се понижат от 1,1%, достигнати през тази година.
„Бюджетът ще бъде малко по-стегнат“, каза финансовият министър Сив Йенсен пред дома си в Осло в четвъртък сутринта. „Важно е да си поставим за цел нови работни места“.
Икономиката се представя добре в някои отношения, а безработицата може би е достигнала върха си, заяви тя. Бюджетът ще бъде добре адаптиран към икономическата ситуация, допълни Йенсен.
Разходите от постъпления от петрол ще нараснат до 225 млрд. крони през следващата година, съобщи националната телевизия NRK рано в четвъртък, позовавайки се на бюджета. Правителството на малцинството се нуждае от подкрепата на по-малката Либерална партия и Християндемократите, за да прокара бюджета. Те сигнализираха също, че разходите от парите, натрупани от петрол, достигат лимита си. Фискалните правила позволяват на правителството да тегли до 4% годишно от държавния фонд.


Йотова няма да свиква Консултативния съвет за национална сигурност
Хороскоп за 23 август 2026
Димитър Стоянов: Американските самолети напуснаха България
Илин Димитров: Вече не сме евтина дестинация
Илияна Йотова: Шипка е символ на саможертва и символ на бъдеще
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Румъния предприема още мерки за защита на АЕЦ заради сушата по Дунав
Рей Далио: Купувайте злато и биткойн, задава се дългова криза в САЩ
Няма да е нужно много, за да се спука балонът на фондовия пазар в САЩ
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Камери, телевизори и компютър: първото Renault Megane
Защо автомобилните брони вече не предпазват
Йотова не намира основание да бъде свикан Консултативния съвет за национална сигурност
Стоянов разкри: Американските самолети отлетяха от авиобаза "Безмер"
Украйна атакува нефтопреработвателния завод в руския град Новокуйбишевск
преди 9 години м-у-ргав също ли се цензурира?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Норвегия ще се възползва още повече от държавния си фонд през 2017 г.те и *** новодошли също правят сметка да се възползват повече от държавния фонд... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Няма начин, скандинавчета - и клети бежанци имате за отглеждане, нали така? отговор Сигнализирай за неуместен коментар