Унгария ще свика референдум, за да реши дали да приеме задължителните квоти на Европейския съюз (ЕС) за имигрантите, съобщи министър-председателят на страната Виктор Орбан. Той заяви, че Брюксел няма право да „преначертава културната и религиозна идентичност на Европа“, съобщава The Guardian.
„Правителството вярва, че решението за задължителните квоти за преразпределение не може да бъде отнето от унгарския парламент“, заяви Виктор Орбан пред репортери без да разкрива датата за националното допитване.
„Освен унгарския парламент, никой друг не може да взима такова решение“, каза Орбан, който днес говори пред законодателния орган.
Той обяви, че въпросът на референдума ще бъде: Искате ли ЕС да въведе задължително преразпределение на неунгарски граждани в Унгария без одобрението на унгарския парламент?
„Не можем през главите на хората, срещу желанията на европейците, да взимаме решения, които сериозно променят техния живот и живота на бъдещите поколения“, добави Орбан. „Квотите може да преначертаят културната и религиозната идентичност на Европа. Нито Брюксел, нито който и да е друг европейски орган е упълномощен да направи това", каза той.
Миналия септември правителството на Орбан гласува срещу плана на ЕС за разпределяне на 160 хил. търсещи убежище лица сред страните членки на съюза чрез квотна система, но схемата все пак беше одобрена.
През декември Унгария се присъедини към Словакия, като подаде съдебна жалба срещу плана, според който Унгария трябва да приеме 2 300 мигранти.
Още за бежанската криза четете тук


Трети ден проблеми с водата в много райони на Варна
Путин към Украйна: Отворихте кутията на Пандора
Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Проверки разкриха ваксинация срещу морбили само на документи
Мъж си поръча 300 пици в Полша, грозят го 8 години затвор
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
Туби, щайги: Как българите си запазват паркоместа?
преди 10 години Ако имаме такъв премиер, ще го пишат в Блумбъгра, че е "диктатор" и ше се нареди след Путлера и този по лошотия ..... а сега нашия е пълен пожарникарски к.ендзеф ама нали им е *** с Офшорналиев б.астуна и за тва ни пишат "демократи". Кой си гледа националния интерес е "Диктатура" само на Сашови е позволено да си го гледат, а на останалите е позволено само да кимат в съгласие и да следват европедилските ценности, както пише нон стоп тука преписано от Блумбърга ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кога ще имаме и ние премиер с акъл и топки да го каже и направи това ?? Отговора е НИКОГА отговор Сигнализирай за неуместен коментар