Не само американският народ, но и българските депутати очакват да има промяна в световната политика, след като републиканецът Доналд Тръмп спечели изборите за президент, след като надви Хилъри Клинтън в оспорвана битка.
Според част от родните народни представители, ако Тръмп удържи на обещанието си за сближаване на отношенията с Русия, България ще загуби, а според други – ще спечели.
Опасенията на реформатора Гроздан Караджов са, че ако новата американска президентска администрация стопли връзките си с Москва и така сложи край на традиционното противопоставяне между Вашингтон и Кремъл, ще се загуби балансът, който за нас е много важен.
"Сега има опасения, че ще има оттегляне от тази роля на САЩ и капсулиране в местните проблеми като бедност, икономика, задлъжнялост. Ако това се случи, България ще се озове в неприятната роля да е член на ЕС, върху който ще се засили натискът на Кремъл", предупреди той пред Dnes.bg.
Гроздан Караджов добави, че явно ще трябва да чакаме още доста дълго преди да отпаднат най-накрая визите за българи, макар че далеч не сме типичните бедни мигранти, които заминават за САЩ, за да се възползват от социалната система там.
"Изборът на Тръмп е изненада за голяма част от световната общност, но избирателите са тези, които решават", обяви шефът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той обаче припомни, че САЩ са една силна демокрация с добре работещи стрктури. "Аз съм убеден, че те ще продължат да работят, както и досега", каза Цветанов.
"САЩ са най-демократичната държава. Тя доказа, че може да избере както първия цветнокож президент, така и Доналд Тръмп", каза още зам.-шефът на ГЕРБ.
Според Цветанов курсът на САЩ няма да се промени рязко с избирането на Тръмп. Той обясни, че по време на предизборна кампания има много емоции и популизъм, но през последните дни Тръмп се е показал по-умерен.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев призна, че е очаквал такъв резултат от изборите в САЩ.
"Вълната на настроение срещу статуквото е нещо специфично за американската политика, това се случва периодично", посочи той.
Според него изборът на американците е достатъчно ясен, а това, което трябва да ни тревожи и да работим за него, е запазване на връзките в НАТО, така че Алиансът да продължи да е гарант за сигурност особено за гранични държави, каквато е и България.
Депутатът от БСП Кристиян Вигенин смята, че няма да има съществена промяна в двустранните ни отношения, защото България и САЩ имат традиционно силно стратегическо партньорство.
"Американската външна политика не се променя бързо и рязко, но Тръмп направи заявки, които ако се реализират, ще има нови отношения между Русия и САЩ - повече диалог и сътрудничество, и ако стане, това ще е плюс и за нас, защото конфронтацията между Русия и САЩ създава вътрешно напрежение и у нас", коментира Вигенин.
Още новини четете в Dnes.bg


Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
Калин Стоянов: Допълваме сигнала към прокуратурата за разследването срещу Пеевски с нови данни
Борисов: Радев ползва всички ползи, които ГЕРБ донесе, особено еврозоната
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?
Аксесоари за лятото, които прaвят семплия външен вид в стилен шедьовър