Британското производство през септември нараства с най-бързия си темп от април 2014 година, а търговският дефицит се свива повече от очакваното, съобщава агенция Ройтерс.
Данните на националната статистическа служба показват, че производството нараства с 0,8% през септември на месечна база. През август повишението беше 0,4%. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст от 0,4 на сто.
Агенцията припомня, че производственият сектор и търговията тежаха на икономическото възстановяване във Великобритания през последните няколко години.
Тази година производителите се сблъскаха с редица трудности заради слабото търсене в европейските държави, които все още се справят с последиците от дълговата криза. Друг ключов фактор беше поскъпването на британския паунд.
Търговският дефицит при стоките в Обединеното кралство се свива до 9,351 млрд. паунда през септември от 10,786 млрд. паунда през август. Анализаторите от проучването на Ройтерс очакваха дефицит от 10,6 млрд. паунда.
Въпреки подобрението статистическата служба предупреждава, че данните за търговията ще натежат на икономическия ръст през третото тримесечие. Що се отнася до индустриалното производство, то ще има пренебрежимо малко влияние върху резултатите за тримесечието, през което ръстът на икономиката се забавя до 0,5%.
Индустриалното производство се свива с 0,2% на месечна база през септември, като през август беше отбелязан ръст от 0,9 на сто. На годишна база има повишение от 1,1%, по-малко от 1,8-процентовия ръст, записан през август.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада