Паундът поскъпна до най-високото си ниво от над месец спрямо долара заради спекулациите, че преговорите за Brexit през тази седмица мога да доведат до известен напредък.
Британската валута преминава през най-дългия си период на повишение в стойността спрямо американските пари от април. Въпреки че Великобритания и Европейският съюз показват малко признаци на отстъпление, вестник Times отчете потенциала за компромиси от Лондон преди крайния срок за удължаване на преходния период за Brexit след тази година.
Това добавя гориво за възстановяването на паунда, след като той спадна през май, когато несигурността около преговорите за Brexit се съчета с набор от лоши икономически данни на фона на коронавирусната пандемия. Облекчаването на блокадите вече подобрява глобалните настроения към по-рисковите активи и оказва натиск върху долара, помагайки за поскъпване на паунда, информира Bloomberg.
„Има малко по-добри шансове за сделка и това може да задържи лирата във възходяща посока през тази седмица“, казва Оливия Алварес Мендес, анализатор на валутния пазар в Monex Europe Ltd.
В понеделник стойността на паунда се повиши с 1,2% спрямо долара, за да достигне най-високата си стойност от 1-и май. Към 15:30 ч. българско време във вторник паундът се разменя за 1,25 долара и 1,12 евро.
в
Но все още има потенциал за поевтиняване в следващите дни. Търговците ще гледат към следващата среща на върха на ЕС по-късно този месец, когато държавните ръководители ще оценят напредъка на преговорите, както и признаците за икономическо възстановяване.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор