В понеделник, 20 април, започва ремонтът на моста на магистрала "Хемус" при с. Елешница. Той е включен в първия етап от ремонтните работи по участъци от автомагистралите „Хемус“ и „Тракия“. Вторият етап на работа започва на 27 април. Движението по тях ще бъде шахматно – с прехвърляне от едното в другото платно. Това обяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, цитирана от пресцентъра на министерството.
Павлова уточни, че ще бъде ремонтирано платното на моста при с. Елешница в посока София, което е в много лошо състояние. Съоръжението е построено през 1978 г., пуснато е в експлоатация през 1979 г. и оттогава не е ремонтирано, подчерта тя.
По думите й състоянието му е не само аварийно, но е и опасно за движение. Разрушаването на асфалтовата основа и бетоновата плоча е застрашаващо живота на пътуващите. Това беше и причината мостът да бъде затворен още в края на януари, каза тя и обясни, че пътното платно трябва да бъде изгребано изцяло, което включва отнемане на около 35 см от бетоновата основа на моста. В много лошо състояние е и колоната, която също ще бъде ремонтирана, добави регионалният министър.
Тя информира, че ремонтните дейности само за този участък са на стойност 6 млн. лв. Ремонтът на другото платно зависи от наличното финансиране. За него ще заявим още 6 млн. лв. и ще направим всичко възможно те да бъдат осигурени през следващата година, заяви министърът.
Държавното дружество „Автомагистрали“, което ще ремонтира магистралните участъци, до края на месеца трябва да представи съкратен график за работа на моста при с. Елешница.
Преди два дни Павлова коментира, че пътуването по двете магистрали няма да е лесно през лятото, защото от края на април до октомври всички ремонтни работи ще се извършват едновременно. Впоследствие обаче премиерът Бойко Борисов обяви, че ремонтите по магистралите ще са до 1 юли и ще продължат през септември, като няма да се ремонтират през юли и август.
Ще спазим ангажимента за изпълнение на работата до 1 юли, заяви днес Павлова. Всички останали дейности, свързани с ремонт на маркировка, отводнителни системи, сигнализация и др., ще бъдат изпълнени в последващ етап.
Графикът за изпълнение на участъците от 5 км до 10 км, от 60 км до 90 км, както и от 119 км до 135 км на АМ „Тракия“, е планиран така, че до 1 юли да бъдат готови всички дейности, свързани с ремонт на асфалтовите части.
Павлова посочи, че изключение правят двата големи виадукта на 61 км и на 67 км на АМ „Тракия“. Дейностите по тях започнаха при предишния мандат на ГЕРБ, бяха ремонтирани десните платна, но не бяха заплатени. Успяхме да ги разплатим и започваме с работата по другите платна. Срокът за тяхното изпълнение е по-дълъг, каза министърът.
Целта е до 1 август да бъде отворен за движение виадуктът на 61 км. Заради много по-тежкото състояние на този на 67 км срокът за работа по него е до края на годината, допълни още тя. Двата участъка от по 500 м няма да затруднят пътуващите, каза още регионалният министър.
Общо до 100 млн. лв. се предоставят за ремонт на участъци от магистралите „Тракия“ и „Хемус“ до края на годината.
Вижте в галерията в какво състояние се намира съоръжението на магистрала "Хемус"


България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Варна ще помага на Бургас за "Евровизия" с логистика и съпътстващи събития
„Испански страсти“ завладяват тази вечер Летния театър във Варна
Къмпинг за начинаещи или как да избягаме от глада в гората
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Новините в развитие
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
От Ибиса до Лозенец: Pomboklap с първо участие на морето ни
Обявяват частично бедствено положение в община Трявна заради “ЕМКО“
Ефремова: Координацията между институциите по случая с пребитото дете не е била на ниво
Евтим Милошев: "Евровизия 2027" е огромна възможност за България
Нови правила в ЕС за опаковките: Целта е рециклиране над 70%