Казахстан проявява интерес към създаването на смесени предприятия с български фирми. Това стана ясно след срещата на директора на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) Мариета Захариева с Алмас Айдаров, зам.-председател на Националната агенция по инвестиции Kaznex Invest на Казахстан.
Двамата се срещнаха в Астана по време на четвъртата сесия на Междуправителствената българо-казахстанска комисия за икономическо сътрудничество, съобщават от агенцията.
Казахстански компании търсят партньори за съвместни предприятия в областта на селското стопанство, хранително-вкусовата и леката промишленост. Отделно се интересуват от внос на стъклени бутилки, опаковки, капачки и пилешко месо.
Казахстанските агенции за недвижими имоти гледат за партньорство с български фирми. В момента казахстанци купуват доста имоти по българското Черноморие.
На срещата е обсъдено още и създаването на съвместни логистични центрове.
България може да бъде хъб на казахстански стоки за Европа, а Казахстан - за българските към Азия. В областта на ИТ технологиите искат да ползват българския опит и да си сътрудничат с наши компании, заяви Мариета Захариева.
Селското стопанство, информационните технологии, строителството, енергетиката, туризмът и инвестиционните проекти са приоритетни сфери за разширяване сътрудничеството с Казахстан, заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова при откриването на заседанието на комисията в Астана, информира пресцентърът на МРРБ.
При срещите си Павлова е обсъдила изпълнението на проекти за строителство на пътища, ж.п. линии, летища и модернизация на градски транспорт.


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия