Габриела Козарева вече не е директор на Агенцията по вписванията. Това стана ясно на брифинг на правосъдния министър Янаки Стоилов. На нейно място по негово предложение е назначена Даниела Митева, която беше директор на агенцията до октомври 2009 г.
„В агенцията по вписванията Инспекторатът на Министерството на правосъдието установи недостатъци и нарушения“, заяви Стоилов. Той посочи, че броят на необработените годишни финансови отчети е скочил близо три пъти през последните години – от 350 хил. в началото на 2017 г. до почти милион към момента.
Забавено е създаването на регистър за оповестяванията и пълномощниците. В резултат на тези и други констатации, по мое предложение е освободен досегашният директор на Агенцията по вписванията и е назначена за нов директор Даниела Митева, добави Стоилов.
Рокадата беше анонсирана още вчера, след като по време на отчета на кабинета премиерът Стефан Янев коментира, че Козарева „не иска да работи по прозрачен начин и по начин, който е в интерес на хората“.
Преди седмица правосъдното министерство започна проверка в Агенцията по вписванията след сигнали за неправомерно въздействие от страна на ръководни кадри. Казусът се появи, след като Агенцията по вписванията отказа да впише новите ръководства на „Александровска“ болница и МБАЛ „Лозенец“, които бяха предложени от здравния министър Стойчо Кацаров. Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров отправи призив към министъра на правосъдието да провери законосъобразността на действията на директора на Агенцията по вписванията във връзка с отказа на агенцията да впише в регистъра смените на управителите на болниците „Лозенец“ и „Александровска“.
Името на Габриела Козарева влезе в медиите преди няколко години, когато въпреки срива на Търговския регистър, парализирал работата на фирмите за седмици, в оглавяваната от нея агенция си раздадоха стотици хиляди левове бонуси.
ЕК е започнала процедура за нарушение за неизпълнение за свързването на Търговския регистър към информационната система на бизнес регистрите, което е трябвало да стане преди 4 години, обяви още служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов, цитиран от БГНЕС.
Стоилов съобщи още, че се извършват проверки на големите обществени поръчки, както и на затворите.
„Извършвани са нецелесъобразни разходи, например одитът установява, че през миналата година Агенцията по вписванията сключва договор с „Информационно обслужване”, то определя цените и е изпълнител на договора, стойността е 1 млн. лева без ДДС. При положение, че за подобна дейност в МП има изградена система за видеонаблюдение на три сгради на стойност от 100 хил. лева без ДДС. Разликата е 10 пъти“, подчерта Стоилов.


От дуумскролинг до номофобия: Как дигиталният свят променя поведението ни
Предстои ли тежка зима за Европа: Газовите хранилища са опасно празни
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
Български стартъп помага на хотелите да създават лоялна база от клиенти
Войната срещу измамите на Ванс хаби ресурси за дребните, за сметка на големите
Завръщането в бъдещето на физическите преживявания изглежда реално
Разумният подход относно канабиса е декриминализирането, а не легализирането
Роботакситата са следващият дистопичен злодей
Mercedes трябва да връща пари на клиент заради батерия на EV
Хибридите убиха не само дизела, но и още един бизнес за милиарди
Как да подготвим автомобила си за есенните дъждове
Механик посочи най-надеждните марки в света
Електромобилите и SUV-тата разрушават пътищата? Експерти не са съгласни
Доли Партън е била погребана в тесен семеен кръг
По подобие на Стонян Колев: Младежи стреляха от "Мерцедес" с еърсофт пистолет по минувачи
Левски отбеляза шестата си победа в Първа лига
Вандали надраскаха още един от новите влакове
"Берое" би шута на Владимир Манчев