От: Никола Димитров
Самолетните билети ще поскъпнат от следващата година заради включването на авиацията в усилията за борба с климатичните промени. Според Европейската комисия цената на пътуването със самолет ще нарасне с между 2 и 12 евро, в зависимост от разстоянието и превозвача.
Причината е влизането в сила на решението за включването на въздухоплаването в схемата за търговия с въглеродни квоти. От следващата година въздушните превозвачи ще плащат също като заводите и топлоцентралите за изхвърляните от тях въглеродни газове, за които се смята, че са основната причина за глобалното затопляне и за промените в климата.
От 1990 г. емисиите от самолетите са се удвоили и в момента съставляват около 10 на сто от всички емисии парникови газове. Затова Европейският съюз реши още през 2008 г. да ги включи в търговията с въглеродните квоти.
За следващата година ЕС ще отпусне безплатно квоти на стойност 85% от емисиите, изпуснати от авиокомпаниите в периода 2002–2006 г., но останалите 15 на сто те ще трябва да си купуват на специални търгове. Освен тях превозвачите, които са увеличили полетите си спрямо референтните години, ще плащат и за горницата. Така се получава сметката за поскъпването.
Брюксел ще следи авиокомпаниите да не лъжат с прелетените километри и ще санкционира със 100 евро на тон въглероден диоксид, ако той не е пресметнат в квотите.
Авиокомпаниите ще бъдат свободни да преценят дали да натоварят пътниците с плащането за вредните газове, или да поемат част от сумата.
Между 2013 и 2020 г. превозвачите ще трябва да доплащат още 3% за участието си в схемата, като безплатните емисии ще спаднат до 82 на сто от изразходваните през референтните години. Според Еврокомисията това няма да доведе до ново увеличение на цените на самолетните билети, тъй като най-новите модели аероплани са по-икономични и изпускат по-малко газове.
Половината от печалбите на търговете ще отиват директно за намаляване на щетите от климатичните промени.
Още новини от ЕС четете в Dnes.bg.


Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Балетното събитие на сезона: "Лебедово езеро" с Анна Циганкова, Гиорги Поцхишвили и Михаела Филева в НДК
ИПБ алармира за саботаж за милиони в МРРБ: Изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.
Прекратиха пълномощията на трима депутати от "Прогресивна България"
Добри са условията за туризъм в планините