Разпродажбите, покосили пазарите в Азия, продължават и на борсите в Европа. Европейските акции поевтиняват рязко на старта на търговията първия ден от новата седмица, отбелязва CNBC.
В Гърция водещият индекс ASE бележи спад от 3,66% до 612,05 пункта на фона на предизборната кампания, която обхваща страната, след като миналата седмица премиерът Алексис Ципрас подаде оставка.
Разпродажбите на глобалните пазари се задълбочават. Още в петък индексите на Wall Street инкасираха големи загуби, които се разпространиха в азиатската търговия в понеделник. Така китайският борсов индекс Shanghai Composite записа най-лошия си ден от 2007 г.
Като цяло месец август се характеризира с най-голяма пазарна волатилност от който и да е месец от 25 години насам. Индикациите са, че днес Wall Street също ще отвори с резки понижения.
Към този момент акциите на добивните Glencore и Anglo American се сриват с 6%, а тези на Seadrill и Tullow Oil поевтиняват с 5,5%.
Акциите на Fiat Chrysler и Renault са двете най-губещи сред автомобилните производители. Те поевтиняват съответно с 3,6% и 4,2%.
Разпродажбите не подминават и технологичния сектор. На Стария континент United Internet и Dialog Semicon губят по 5,6% от пазарните си капитализации.
Книжата на испанската Abengoa са единствените в зелено, поскъпвайки с 2,5%, след като компанията подписа договор на стойност 93 млн. долара за изграждането на нов пристанищен терминал в Уругвай.
Акциите на британската Lloyds Bank поевтиняват с 2% след новините, че правителството намалява дела си под 13%.
На пазарите на суровини фючърсите върху петрола сорт Брент с доставка през октомври поевтиняват с 2,66% до 44,25 долара за барел. Контрактите върху суровия петрол са надолу с 2,89% до 39,28 долара.
На фона на разпродажбите на акции фючърсите върху златото се търгуват при цена от 1 157,90 долара за тройунция, а еврото доближава 7-месечен връх спрямо долара при курс от близо 1,15 долара, след като поскъпва с 0,9% до 1,1483 долара за едно евро.
В Азия търговията протече също толкова песимистично, като всички основни борси затвориха на червена територия. Водещ в спада си бе китайският бенчмарк Shanghai Composite, който отчете най-тежката си сесия за последните близо четири години.


Спипаха поредна порция шофьори във Варна заради алкохол или наркотици
Мирно срещу Лукеи и Дегир срещу Бен Мабрук в резервните битки в SENSHI Grand Prix
Варна приема поредния турнир от веригата „60 години Христо Стоичков“
Задържаха 18-годишна след кражба на автомобил
Осъдиха двама варненци за кражба на маркови дрехи
Оценката на SpaceX ще стане по-ясна следващата седмица
Honeywell Aerospace за стратегията на разделянето
Спортното хранене: Скритият коз в елитния спорт
Том Ротмън за премиерите на Sony Pictures
Голямото решение за търсачите на технологичния растеж
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Вечният въпрос - Toyota RAV4 или Honda CR-V?
Младежи унищожиха с джипа си дюни на "Каваци"
Франция се готви за война с висока интензивност в Европа
Демерджиев разформирова звеното за подпомагане на министъра на вътрешните работи
Призив към премиера на РСМ Мицкоски: Време е да кажете истината
Български ученици спечелиха 4 медала от балканската олимпиада по физика


преди 10 години Иначе за момента ако някой иска да хеджира дългите ... и има свободни пари най-добре е шорт за хедж, но покрит с CALL опция, щото тия гадове могат да го върнат пазара всеки момент и ще ви увиснат късите.Макар че като гледам цените на CALL опциите това упражнение става много скъпо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И аз само опции цъкам ... напатил съм се от ЦФД-та ... дето уж няма криза а правят по 15-20% движения за няколко месеца, докато оберат стоповете на малките риби и после връщат всичко ... мерси.Какви опции държиш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години а иначе малко загуба ше треа да се преглътне, няма как тряя си платиме вноската при гадовете ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Безумната идеология от "Капиталът" и "Комунистическия манифест" са меко казано смехотворни и 100% неприложими до никаква степен. Основния постулат на марсизма, е че "Цената да всеки продукт/услуга се формира само от часовете труд, които са прекарани в неговото създаване и нищо друго". Това е толкова смешно твърдение, че и първокласник може да докаже че то е точно 0% достоверно, както 90% от останалите безумни идеи на Маркс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години аз съм с опции, ти луд ли си да съм на някви CFDта погледни кво става, уж до Октомври иам време, ама днеска ше чакам да отворят сергията тея харпуни американците и да взиам мерки, че де да ги знам колко ше откачат. За мене е важно да стоят над еди ква си граница, а дали ше висят или ше летат на горе ич не ме интересува отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знам дали си чел Маркс, но така нареченият див капитализъм се подчинява именно на неговите малки томчета. Колкото до марксизма/социализма, от тях сме видели само едни извратени версии на ленинизъм и сталинизъм които нямат нищо общо с постулатите на Маркс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Маркс е изключително наивен и вреден ако може изобщо да го неречем икономист. Това, че капитализмът не е най-добрата възможна система е безспорно вярно, но безспорно вярно е също, че марксизма/социализма е са много по-лоша алтернатива от дори и от най-дивия капитализъм. Съвременната криза е причинена от прекалено много социализъм/социалдемокрация, а не от прекалено много капитализъм. Концепцията за спасяване на банки/предприятия изобщо не съществува в една капиталистическа система и това, което днес се случва в САЩ и Европа е форма на социализъм към определени групи хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е да де ... ама за някой вече може да е мноооооого късно да излязат от дълги :)И като накупиш късите на дъното ще стане двоен ***.В тази ситуация бих препоръчал опции ако имате възможност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според мен сме на прага на нова глобална финансова икономическа криза. Дано изляза лош пророк. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Успокоението или срива на пазара ще дойде от решението на ФЕД за лихвите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар