Със сравненията на действията на някои членове на ЕС с действията на нацистите, Анкара се отдалечава от членство в общността, пише европейското издание Politico. Темата беше дискутирана в пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призна пред депутатите, че думите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган "са го скандализирали" и смята, че страната е далеч от целите, които й поставя европейското членство.
"Никога няма да приема това сравнение", каза Юнкер и посочи, че изказващият подобно мнение по-скоро иска да се дистанцира от Европа, а не да се присъедини.
"Не ЕС иска да се присъедини към Турция, а Турция иска да стане част от ЕС", добави още той.
За Доналд Туск със сравнението на действията на холандското правителство с нацистки Турция е показала, че е изгубила връзка с реалността.
Отношенията между ЕС и Турция се влошиха, след като Холандия не допусна на територията си външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу, който искаше да участва в митинг в подкрепа на конституционните реформи в страната. Референдумът ще се състои на 16 април, а промените предвиждат повече права за турския президент.
Не само Холандия забрани провеждането на агитационни митинги на своя територия. Същата забрана наложиха още Германия и Австрия. Турски министри обаче бяха допуснати да агитират в Мец (Франция).
От ЕК посочиха, че всеки в общността има свободата на изразяване, но и националните власти са в правото си да ограничават организирането на митинги или шествия.
Турция подаде молба за членство в ЕС през 1987 година и оттогава има много слаб напредък в преговорния процес. През ноември 2016 г. Европейският парламент гласува резолюция, с която призова преговорите с Анкара да бъдат преустановени.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 9 години Eй пич само с приказки нема да стане айде вземете направете нещо.Застова ви плащаме заплати.Така е тръгнал Хитлер щото навремето такива кат тебе са си мълчали.Крайно време е да се наложат санкции на Ердоган и да му се затворят границите с ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Eй пич само с приказки нема да стане айде вземете направете нещо.Застова ви плащаме заплати.Така е тръгнал Хитлер щото навремето такива кат тебе са си мълчали.Крайно време е да се наложат санкции на Ердоган и да му се затворят границите с ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Някак си не е много хубаво да забравяме защо Турция е член на НАТО, защото причината очевидно не е тази, че Турция е много близка с Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз не знам кога Турция е била близо до членство в Европейския съюз, та да може да се прецени, че сега се "отдалечава" от него. Много по-притеснително, според мене, че Турция се отдалечава от членство в някои други европейски структури, в които вече членува. Например НАТО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар