Фондовите борси в азиатския и тихоокеанския регион се понижиха за първи път през тази седмица, след като растящите притеснения на инвеститорите за възстановяването на щатската икономика ги накараха да потърсят по-нискорискови активи като йената, долара и държавните ценни книжа.
Акциите на японските износители пострадаха най-силно заради поскъпването на йената до най-силното й ниво срещу долара за последните 15 години. Силната йена прави стоките на местните производители по-скъпи на външните пазари и намалява печалбата им след преобразуването й в местна валута.
Акциите на Canon и Sony поевтиняха с повече от 3% на борсата в Токио заради скъпата йена. Книжата на Toyota и Honda на свой ред загубиха по около 2% заради данните за спада на продажбите им в САЩ през юли. Китайските добивни компании поевтиняха след понижението в цените на металите.
Регионалният борсов измерител MSCI Asia Pacific, който следи пазарите на ценни книжа в десет азиатски страни, Австралия и Нова Зеландия, губи 0,6%, прекъсвайки доброто си представяне от предишните два дни, което му донесе ръст от 2,2%, пише Bloomberg.
Най-силно днес се понижиха акциите на компаниите от технологичния и потребителския сектор, които са в неговия състав. И двете групи се понижават с повече от 1%. MSCI Asia Pacific обаче е намалил загубата си от най-високата точка за тази година, отбелязана на 15 април, наполовина до 6,3%.
Главният японски индекс Nikkei 225 потъна с 2,1% до 9 489,34 пункта след силното поскъпване на йената от последните дни. Това накара премиерът на страната Наото Кан да заяви, че може да се наложи да се приложат нови мерки за стимулиране на японската икономика, с които да се компенсират последиците от поскъпването на йената.
В Австралия S&P/ASX 200 се понижи с 0,7% до 4 542,10 пункта, след като индексът на бизнес активността в сектора на услугите се понижи до 46,6 пункта през юли от 48,8 пункта за юни. Стойността му е в зоната на свиване на активността в сектора под 50 пункта за трети пореден месец.
В Китай Shanghai Composite нарасна с 0,4% до 2 638,52 пункта, докато в Хонконг Hang Seng се повиши с 0,4% до 21 549,88 пункта, воден от повишенията при компаниите от сектора на недвижимите имоти.
В Индия BSE Sensex 30 остава почти без промяна на ниво от 18 101,40 пункта, след като вчера стигна най-високата си стойност за последните две години и половина. Сесията в Тайван и Южна Корея завърши с минимални изменения на главните индекси.


„България Еър“ с обновено мобилно приложение за още по-лесно и удобно пътуване
Валидира пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ „Варненско лято“
Иран: Спечелихме войната!
Между 25% и 30% е по-малък броят на пожарите тази година спрямо миналата
Безплатни и анонимни изследвания за ХИВ и хепатит във Варна
Новините в развитие
Данготе привлече $400 млн. преди едно от най-големите IPO-та в Африка
Пазарът на батерии у нас: От повече инвестиции към по-добро управление
Инфлацията ще се задържи около 3% до края на годината, смята Лейн от ЕЦБ
Тръмп: Имаме пълен контрол над Ормузкия пролив
Европа е заплашена от недостиг на моторно масло
Mercedes-Benz W111 се завърна като брутален звяр с 510 коня
Ford Focus на старо – за какво да внимавате
Бивш дизайнер на Ferrari направи китайски SUV с близо 600 коня
Brembo представи най-мощните спирачки в историята си
Само за час: СО получи 40 сигнала за смог, задимяване и неприятна миризма
300€ е приемлива цена за нощувка по време на Евровизия 2027 г.
Разширяват с 25% капацитета на "Капитан Андреево", ще ни струва 43,55 млн. евро
След откритата челюст на мамут: Доброволци тръгват на обход край Дунав
В София пак раздават безплатна вода заради жегите