Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че е разрешил високоточни въздушни удари срещу джихадистите на "Ислямска държава" в Северен Ирак и пускане на хуманитарна помощ с военни самолети за застрашените религиозни малцинства, за да се предотврати "потенциален геноцид", предадоха световните агенции.
"Разреших високоточни удари, ако е необходимо, за да се помогне на иракските сили, които се бият, за да защитят цивилните, които са в капан в планините без храна и вода. Можем да действаме отговорно и предпазливо, за да се предотврати потенциален геноцид", каза Обама, като уточни, че е разрешил и пускането на хранителни продукти на местните жители, застрашени от напредването на сунитските джихадисти.
Ударите ще бъдат нанесени, ако джихадистите напреднат към Ербил, столицата на автономния Иракски Кюрдистан, където има американски дипломати и военни съветници. Удари ще бъдат нанесени, "ако терористите застрашат наши служители или оборудване в която и да е точка на Ирак", уточни Обама.
Президентът на САЩ същевременно подчерта, че няма да изпраща сухопътни войски в Ирак, две години и половина след изтеглянето на американските сили от тази страна. "Няма американско военно решение на кризата в Ирак", заяви Обама.
Позовавайки се на кюрдски бойци, "Ню Йорк таймс" писа вчера, че САЩ вече са нанесли въздушни удари по позиции на "Ислямска държава" в Северен Ирак, но впоследствие това твърдение бе отречено от Пентагона и от иракския постоянен представител в ООН.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
преди 12 години Хааахахаха! На тези не им ли пращаха лани оръжие и инструктори и даже щяха да бомбардират Асад, че се опитва да не им дава държавата си?Начи догодина можем да очакваме САЩ или целото НАТО да изгърби и киевската хунта... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години АйСикТир ! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години СиАйЕй отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години СиАйЕй отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Откъде се финансира тази "Ислямска държава" (или халифат ?), че е станала толкова мощна и силна за толкова кратко време ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Ударите ще бъдат нанесени, ако джихадистите напреднат към Ербил, столицата на автономния Иракски Кюрдистан,"Казано с други думи, вардим Турция. Няма лошо, турците са съюзници отговор Сигнализирай за неуместен коментар