IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Студената война и илюзията за победа на САЩ

Епохата след Студената война не бе отклонение, а продължение и потвърждение на абсолютната историческа цел на САЩ

09:02 | 02.09.17 г. 6
<p>
	Американският президент Джордж Буш Старши и президентът на СССР Михаил Горбачов. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Американският президент Джордж Буш Старши и президентът на СССР Михаил Горбачов. Снимка: Архив Ройтерс

По време на Студената война имаше моменти, в които лидерите можеха да се въздържат, особено във военната конкуренция и надпреварата с оръжия. Но заради идеологическия конфликт, който бе в основата на напрежението, подобно разумно мислене бе трудно за постигане.

Студената война засегна целия свят заради заплахата от ядрено унищожение. В това отношение никой не бе в безопасност от Студената война. Най-голямата победа на поколението на Горбачов бе, че ядрената война бе избегната.

Защо лидерите бяха готови да поемат подобни неразумни рискове със съдбата на света? Защо толкова много хора вярват в идеологии, за които в други моменти биха осъзнали, че не дават всички отговори? Отговорът ми, пише авторът, е че светът на Студената война, подобно на света днес, има много очевидни злини. Несправедливостта и потисничеството станаха по-видими през 20-и век заради масовите комуникации и хората, особено младите, изпитвха нуждата да излекуват тези злини. Идеологиите на Студената война предлагаха незабавни решения на сложни проблеми.

Това, което не се промени с края на Студената война, са конфликтите между имащите и нямащите в международните отношения. В някои части на света днес подобни конфликти стават все по-интензивни заради възхода на религиозни и етнически движения, които заплашват да унищожат цели общности.

Често хората, особено младите, имат нужда да бъдат част от нещо по-голямо от себе си или от семействата им, някоя гигантска идея, на която да посветят живота си. Студената война показва какво може да се случи, когато подобни идеи се изкривят заради власт, влияние и контрол.

Това не означава, че същите тези човешки подтици са сами по себе си безполезни. Но е предупреждение, че трябва внимателно да преценяваме рисковете, които сме готови да поемем заради целите си, за да не повторим ужасните жертви, които 20-и век пое в стремежа си към съвършенство, завършва Вестад.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
KP6952
преди 6 години
Руснаците сами предизвикаха американците да срутят социализма. Има неща които хората не искат да признаят. Например любовница за една вечер доволна ,а на другия ден не те познава.Елитът на социалистическа Русия се справи с ядреното разоръжаване,хареса перестройката,но не искаше повече нито твърд нито мек социализъм. Не искаха само два модела автомобили да карат,не искаха героите от войната да ползват повече привилегии, не искаха един типаж филми да гледат ,не искаха бедни хора не само финансово но и духовно да ги управляват.Победата от войната създаде самочувствие искащо непрекъснато развитие.Това строят на селяните и работниците не можеше да даде. Затова се направиха като любовницата ми за една вечер. Хем доволни ,хем самостоятелни ,без да им тежат другите социалистически страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 1
Hahoto
преди 6 години
изместването на икономическата мощ от Изток на Запад --------------------------Тука трябва да е обратно. Има грешка в превода :)Иначе изключително добре издържана и вярна статия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 4
michaelis12
преди 6 години
пардон, администрацията и военните на САЩ не са се съгласили да имат руснаци в НАТО защото е нямало да можело да контролират цялото НАТО както е сега .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 0
michaelis12
преди 6 години
да само не виждам и да се споменава, че именно партиота Путин е искал Русия да влезне в НАТО но Клинтън не се е съгласилPutin to Oliver Stone: I suggested Russia joining NATO to Clinton, he didnt mindhttps://***.youtube.com/watch?v=nyEOrfNx_E8
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 8
michaelis12
преди 6 години
Той Горбачов сложи не само края на СССР ами на бая държави кат гледам наща къде е била и са къде е, то дефакто не съществува държава, а някакви останки и територия нищо повече .... А САЩ е най-кратко управляващата Империя в историята едва 30г. и 2014/2016г. "диктатора" Путин сложи край на доктрината Вонлофиц и на Американската Империя, а сега вече има и нов играч - Китай ....... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още