Основните американски индекси започват сесията в четвъртък с ръст на фона на повишаването на доходността по държавните ценни книжа на САЩ и Германия и по-добрите от очакванията данни за търговията на Китай, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 178,05 пункта към стойността си и достига равнище от 26 185,12 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредва с 1,11% до ниво от 2915,55 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва ръст от 1,40% до ниво от 7973,01 пункта.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 1,762%, а тази по 30-годишните облигации достига 2,288%. В Германия доходността по 10-годишните германски държавни облигации, т. нар. бундове, достигна -0,5%, след като се понижи до рекордно ниското равнище от -0,6% в предходната сесия.
Скокът на доходността от държавни ценни книжа съвпадна със съобщението на Ройтерс, че Германия смята да емитира нов дълг, за да финансира пакет от мерки за опазване на климата. Агенцията се позова на високопоставен представител на германското правителство.
Вчера доходността по държавни облигации намаля в цял свят, тъй като инвеститорите се насочиха към по-безопасни активи заради притесненията за световната икономика.
Няколко понижавания на лихвените проценти от централни банки в цял свят засилиха опасенията за растежа на световната икономика. Нова Зеландия, Индия и Тайланд понижиха лихвените си проценти, като се позоваха на притеснения от забавяне на растежа.
Силните данни за икономиката на Китай помогнаха за успокояването на Wall Street. Азиатската страна съобщи, че износът й е нараснал с 3,3% на годишна основа през юли, докато анкетирани от Ройтерс икономисти очакваха спад с 2%.
Инвеститорите продължават да наблюдават движението на курса на юана. Китайската народна банка определи официалния референтен курс за китайската валута от 7,0039 юана за долар в четвъртък, което е най-ниското му ниво от 21 април 2008 г.
Книжата на Caterpillar поевтиняват с над 1%, след като анализатор от Goldman Sachs понижи рейтинга им от „купувай“ на „неутрален“. Той заяви, че затрудненията от пазара на строителна техника в Китай и Северна Америка не му позволяват да запази рейтинга „купувай“ за книжата на производителя.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбелязва минимален ръст от 0,08% и достига ниво от 97,62 пункта. Еврото поскъпва минимално с 0,01% до ниво от 1,12 долара. Паундът поевтинява с 0,16% до 1,2121 долара. Спрямо йената щатската валута поевтинява с 0,15% до 106,10 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се повишава благодарение на очакванията, че намаляващите цени може да доведат до свиване на добива в съчетание със стабилизиране на юана след седмица на сътресения, предизвикани от ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поскъпват с 1,34 долара до 57,57 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавят 1,49 долара към стойността си до 52,58 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поевтиняват с 0,7% до 1509,30 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,50 ч. българско време.


Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
НАТО се стреми да компенсира съкращенията на американските военни сили в Европа
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Мая Манолова: Високите цени са удар по джоба, хората са разочаровани
Защо ядреното възпиране вече е мит?
Без нов ВСС, без реформа: Защо съдебната система остава в застой?
От Брюксел до Скопие: Как ескалира конфликтът между България и РСМ