Независимо че днес на жените, които се занимават с компютри, писане на код, тестване на програми и развитие на технически проекти все още се гледа с доза недоверие, интересен факт е, че първата програма за изчислителна машина всъщност е била написана именно от жена.
Аугуста Ада Байрон, по-късно графиня Лъвлейс, единственият законен наследник на поета Лорд Байрон и съпругата му Анабела Милбанк, се ражда на 10 декември 1815г. като болнаво и много слабо дете. Вместо да играе с връстниците си навън, тя прекарва цялото си детство и ранни младежки години в къщи над книгите, а с образованието й се заемат частни учители, някои от които известни математици и създатели на научни трудове, в това число и Август Де Морган - първия професор по математика на Лондонския университет .
След време Ада Лъвлейс открива, че има страст към математиката и точните науки. На няколко пъти в дома си тя среща Чарлс Бабидж, доведен от една от учителките й по математика. Бабидж разработва аналитична машина, наподобяваща компютър, и двамата намират пресечни точки в интереса си към математиката. През 1842г. Ада превежда и разпространява статията на италианския математик и инженер Луиджи Менабрия, посветена на разработката на Бабидж, като слага толкова много бележки и собствени идеи в нея, че статията става двойно по-голяма. В нея тя дори предлага метод за автоматично пресмятане на уравненията на Бернули от машината.
През 1953г., близо сто години след смъртта на Ада Лъвлейс, бележките й за машината на Бабидж са публикувани отново.
Тогава учените разпознали в модела на инженера зараждането на първия компютър, а сред бележките на неговата помощничка, които описвали функциите на компютъра и неговия софтуер, имало алгоритъм за задаване на команди.
В последната си бележка Ада описва пътя за пресмятането на числата на Бернули от машината. Това именно се смята и за първия алгоритъм, писан специално за изчислителна машина, и се превръща в първата компютърна програма, писана някога.
В чест на Ада Лъвлейс Министерството на отбраната на САЩ кръщава на нея компютърен език, създаден за нуждите на отбраната. От 1998г. Британското компютърно общество учредява медал в нейна чест, който се дава за заслуги в областта, а от 2008г. насам се провежда и състезание за жени, които изучават компютърни науки.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Моторист пострада в катастрофа на пътя Балчик - Оброчище
Валери Божинов се завръща в "Левски"
Значителни валежи във Варна и Добрич утре
Седмичен хороскоп 13 юли - 19 юли 2026
Гуцанов: БСП и партията на Радев трябва да застанат зад общ кандидат за президент
В ерата на AI дизайнери създават цели продукти без инженери и технически екип
Гафът на Тръмп с Иран показва, че стратегията може да победи огневата мощ
Китайският шок за Силициевата долина не се задава, той е вече тук
Technoprobe е поредният AI победител в Европа с ръст от 330% за година
Бърнам трябва да се еманципира от Стармър, ако иска да успее на Даунинг стрийт
Възкръсването на легендата: Тествахме новата Honda Prelude
Как Chrysler пропусна да се конкурира с Ferrari
Никога не сте виждали такъв Франкенщайн!
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
Тежка катастрофа затвори Прохода на републиката, има загинал
Обвинение и 5 000 евро гаранция за хванатата да шофира с алкохол дъщеря на бивш столичен общински съветник
Синер покори отново Уимбълдън след епичен финал със Зверев
МОН предлага таксите за платено обучение да не могат да нарастват с повече от 20%
Мистерията с катастрофата с камиона на АМ „Тракия“ се заплита